Odbojáře Mašína ze skupiny Tři králové bude připomínat pamětní deska v pražských Nuslích

Nezdolný bojovník proti nacismu Josef Mašín bude mít od pondělí pamětní desku na domě, kde podstoupil poslední boj s gestapem. Přemohli ho v domě v dnešní Čiklově ulici v Praze Nuslích. Mašína a jeho druhy přepadli v jednom z bytů ve chvíli, kdy vysílali zprávy do Londýna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Mašín, český legionář, prvorepublikový důstojník, protektorátní člen odbojové skupiny Tři králové a otec Ctirada a Josefa Mašínových | Foto: Radio Praha

„Dveře se otevřely a stanul v nich velký muž, který zahájil palbu a jednoho gestapáka vyřadil z boje," volně cituje poválečnou výpověď jednoho z příslušníků gestapa Pavel Pobříslo, předseda Společnosti Václava Morávka.

„Gestapo poté palbu opakovalo a velký muž byl zasažen a zhroutil se tam před těmi dveřmi," dodává.

Velkým mužem nejen postavou, ale hlavně charakterem byl Josef Mašín. Gestapo byt přepadlo ve chvíli, kdy z něho spolu se dvěma druhy vysílal do Londýna. „Mašín si tam zapříčil nohu a zřejmě si ji komplikovaně zlomil. Tam ho také gestapáci přemohli."

Zatímco Mašín na chodbě zápolil s gestapáky, Václav Morávek s radiotelegrafistou Františkem Peltánem uprchli. „Vyhodili drát z okna a spustili se ze čtvrtého parta domu, naskočili do elektriky a zmizeli gestapu. Josef Mašín jim svým jednáním umožnil únik. Prošel poté tvrdým vězněním a po roce a jednom měsíci byl za Heydrichiády 31. června 1942 zastřelen na kobyliské střelnici."

Josef Mašín spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořili slavnou a dlouho nepolapitelnou odbojovou skupinu Tři králové. „Tato trojice vedla od začátku okupace intenzivní odboj proti nacistickému režimu. Byla to nejefektivnější odbojová skupina na území Protektorátu."

Tři králové i František Peltán za svou statečnost zaplatili životem.

„Byla jsem šťastná, že jsem měla takovou rodinu a takové rodiče," říká Zdena Mašínová, dcera Josefa Mašína, jednoho ze symbolů protinacistického odboje.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme