'Té zprávě nevěřím. V Berlíně je naprostý klid.' Šlo zabránit okupaci Československa v březnu 1939?

Bezmoc, smutek, pláč i zaťaté pěsti. Tak vypadal, alespoň podle fotografií a vzpomínek pamětníků, mrazivý 15. březen 1939.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler na Pražském hradě, 15. 3. 1939

Adolf Hitler na Pražském hradě, 15. 3. 1939 | Foto: Bundesarchiv | Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-2004-1202-505 / CC-BY-SA 3.0

Zbytky původního Československa obsadila nacistická vojska a byl zřízen Protektorát Čechy a Morava pod „ochranou Německé říše“. Co to znamenalo po dlouhých šest let, netřeba opakovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šlo zabránit okupaci Československa v březnu 1939? Poslechněte si v pořadu Jak to bylo doopravdy Českého rozhlasu Plus.

Ale opravdu nebyly o obsazení země dopředu žádné informace? Touto otázkou se zabýval pořad Českého rozhlasu Plus Jak to bylo doopravdy.

V únoru roku 1936 obdržel František Moravec, jeden z klíčových důstojníků československé rozvědky, dopis, ve kterém bylo mimo jiné uvedeno: „Nabízím Vám své služby. (…) Máte-li zájem, odepište na adresu: Poštovní schránka č. 9, Chomutov. Pak sdělím podrobnosti. Karl.“

František Chvalkovský: „Té zprávě nevěřím.“

O jaké služby se jednalo? A došlo k danému setkání? Nebyla to jedna z informačních cest, které upozorňovaly na možné obsazení země nacisty? A kdo vůbec byl ten proslulý agent A 54? Jaký byl jeho další životní a profesní příběh? Odhalila ho nacistická moc?

Pár dnů před 15. březnem 1939 František Moravec navštívil jednání tehdejších členů vlády v Kolowratském paláci.

Po jeho sdělení, že k obsazení státu dojde velmi brzy, mu tehdejší ministr zahraničí František Chvalkovský mimo jiné sdělil: „Té zprávě nevěřím. Mám informace, že v Berlíně je naprostý klid a nic nenasvědčuje přípravám nějaké násilné akce proti našemu státu.“

Byla to jistá dávka naivity, bohorovnosti, přehnané důvěry v Adolfa Hitlera nebo čirého amatérismu? To jsou otázky, které se objevují právě v těchto souvislostech.

Zpráva o invazi

Pouhý den před daným 15. březnem pak přichází Františku Moravcovi vzkaz od vojenského atašé československé delegace v Berlíně plukovníka Hrona, že německá invaze se uskuteční následujícího dne. Svůj vzkaz plukovník Hron zakončil slovy: „Bůh vám pomoz a nám taky.“

František Moravec již na nic dalšího nečeká, vybere několik osvědčených zpravodajských důstojníků spolu s klíčovými materiály a penězi zpravodajské služby a odlétá do Velké Británie. Právě tam začne budovat exilovou zpravodajskou službu a cvičit budoucí parašutisty.

Německé jednotky vjíždí 15. března 1939 do Brna | Foto: Bundesarchiv | Zdroj: Wikimedia Commons

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme