Opava má svoji 'malou Venuši'. Archeologové našli šest tisíc let starou sošku ženy

Opavští archeologové objevili sošku ženy starou šest tisíc let. Unikátní plastiku objevili při průzkumu lokality, kde má stát obchvat slezské metropole.

Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové našli nedaleko Opavy šest tisíc let starou sošku ženy

Archeologové našli nedaleko Opavy šest tisíc let starou sošku ženy | Zdroj: čt24

Soška z pálené hlíny měří zhruba šest centimetrů. Naši předkové ji podle historiků používali jako kultovní předmět. Nezachovala se ale celá, archeologové našli pouze její spodní část.

6500 staré padělky. Podle archeologů lidé napodobovali zlato už ve starověku

Číst článek

„Je pěkně viditelná část nohou a zvýraznění ženského klína. Nad touto částí je pak zvýrazněný pás, takový rozšiřující se,“ přibližuje pro Radiožurnál archeoložka Kateřina Papáková.

Unikátní plastika se liší od jiných nalezených sošek v Česku.

„Jsou takové robustnější. Tato plastika už je od pohledu útlejší než ostatní,“ vysvětluje. Podobné sošky se podle Papákové nacházejí spíše na Ukrajině.  

Sošku teď budou opavští archeologové podrobně zkoumat. Chtějí také vyrobit její kopii. Replika by měla být z keramiky a odborníci chtějí při její výrobě dodržet i dobové postupy.

Výzkumy v terénu skončily už loni v říjnu. Badatelé opavské pobočky Archeologického ústavu Akademie věd ale nalezli množství materiálu, který hned nezkoumali. Na unikátní sošku narazili až nyní, když třídili vyzvednuté nálezy z trasy budoucího obchvatu města.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme