Bezpečnostní analytik Smetana: Atomová bomba by vznikla i bez fyzika Roberta Oppenheimera

Rekordy návštěvnosti trhá americké životopisné drama Oppenheimer, které pojednává o životě amerického fyzika a o tragédii spojené s vynálezem atomové bomby. „Je to jeden z nejambicióznějších, nejdražších s nejvýraznějších vědeckých projektů v historii lidstva,“ komentuje vývoj atomové bomby bezpečnostní analytik Michal Smetana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oppenheimer

Oppenheimer | Zdroj: Universal Pictures

Do centra pozornosti se díky filmovému zpracování v posledních týdnech dostala postava amerického fyzika Roberta Oppenheimera, který se podílel na vývoji atomové bomby během druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: bezpečnostní analytik Michal Smetana. Moderuje Zita Senková

Bezpečnostní analytik Michal Smetana projekt označuje za nejambicióznější, nejdražší a nejvýraznější v historii lidstva. Atomová bomba by podle něj vznikla i bez geniálního fyzika. „Základní fyzikální principy už byly objeveny dlouho předtím,“ komentuje výzkumný pracovník a pedagog na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Těsně před začátkem války bylo experimentálně dokázáno, že některé základní principy jako je štěpná fúze skutečně fungují v reálných podmínkách. O samotných principech vědělo tolik vědců, že bezesporu by k tomu došlo i bez Oppenheimera,“ dodává Michal Smetana. 

Dynamické filmové scény

O životě geniálního fyzika a projektu vzniku atomové bomby pojednává životopisné drama s názvem Oppenheimer, které v současnosti láme rekordy návštěvnosti kin a přitahuje pozornost všech generací. 

Filmy o Barbie a Oppenheimerovi ovládly americká kina, část diváků zamířila na oba snímky v jeden den

Číst článek

Měl jsem možnost číst knihu, podle které je film natočený. Občas má člověk při sledování filmu pocit, že se jedná o kondenzovanou verzi příběhu. Nejsilnější momenty jsou ve filmu poskládané jeden za druhým. Každá scéna má obrovskou dynamiku a až nenechá diváka vydechnout,“ říká Smetana v pořadu Jak to vidí...

Knižní předloha s názvem Americký Prometheus autora Kai Birda získala Pulitzerovu cenu. „Rozhodně si nemůžeme stěžovat, že by se autor věrně nedržel předlohy. Možná je to nejvěrnější zpracování knihy, jaké jsem na filmovém plátně viděl,“ míní Smetana. 

Podle něj se film o výjimečném vědci dá chápat ve třech rovinách. „Jedná se o velmi osobní příběh jednotlivce, který kombinuje vášeň pro vědu a zároveň vášeň pro mezinárodní dění. A dostane se do víru událostí, které má z velké části sám na svědomí,“ vysvětluje Smetana.

Bomba a mezinárodní vztahy

Za další významnou linku filmu Smetana považuje vztah vědy a politiky. „To je extrémně zajímavé téma,“ míní. „A třetí rovina, která by z pohledu mé profese měla být nejdůležitější, je samotná otázka jaderných zbraní a jaderného zbrojení. A toho, co tento moment znamenal pro vývoj mezinárodních vztahů po roce 1945.“

Příběh otce atomové bomby. Oppenheimer exploduje jako morální drama

Číst článek

Fyzik Robert Oppenheimer byl potomek německých přistěhovalců, historická fakta dokazují, že byl obdivovaný i proklínaný. „Byl to rozhodně výborný fyzik, který měl podobně jako spousta dalších geniálních lidí mnoho povahových rysů, která přinášely jemu i okolí problémy,“ vysvětluje Smetana na Dvojce.

Příběh fyzika a okolnosti vývoje ničivé zbraně ilustruje i složité morální dilema. „Poté, co skončila druhá světová válka, existovaly různé pohledy na to, jak se má nadále pracovat s atomovou energií. Jak má vypadat vztah mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Mluvíme o období, kdy ve Spojených státech úlohu hlavního nepřítele velmi rychle po Japonsku a Německu převzal Sovětský svaz,“ říká Smetana. 

Atmosféra podle něj nahrávala napjatým vztahům a pochybám o tom, kdo je ještě loajální. „A co některé návrhy, na kterých se Robert Oppenheimer podílel, mohou znamenat z pohledu loajality k vlastní zemi.“ 

Zita Senková, juk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme