Hodinky, kompas, pera i sudetská pamětní medaile. V USA se draží osobní věci Oskara Schindlera

V USA jdou do aukce osobní věci německého obchodníka Oskara Schindlera, který za druhé světové války zachránil v moravské továrně 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech. Bostonská aukční síň RR Auction prodává například jeho hodinky, kompas, pera nebo sudetskou pamětní medaili. Odhadovaná cena celého souboru předmětů je 25 000 dolarů (asi 560 000 korun).

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA jdou do aukce osobní věci německého obchodníka Oskara Schindlera, který za druhé světové války zachránil v moravské továrně 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech | Zdroj: RR Auction

Aukční síň předměty získala z pozůstalosti Schindlerovy manželky Emilie, která zemřela v roce 2001. On-line dražba potrvá do 6. března.

S nasazením života zachraňoval děti z tábora Buchenwald. V Třebíči Kalinu připomíná nová expozice

Číst článek

Schindler je navzdory zachráněným životům více než tisícovky Židů dodnes kontroverzní postavou. Byl členem nechvalně proslulé Nacionálně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) a spolupracovníkem nacistické vojenské výzvědné služby.

Během války také vydělával na levné pracovní síle, kterou tvořili právě Židé. V muniční továrně v Brněnci na Moravě ale zaměstnal lidi, kteří by jinak s největší pravděpodobností skončili v plynových komorách vyhlazovacích táborů.

Dlouhá léta věděli o osudu Schindlera jen zachránění. V roce 1982 však vyšel román australského spisovatele Thomase Keneallyho Schindler's Ark (Schindlerova archa). Podle této knihy potom natočil americký režisér Steven Spielberg svůj slavný oscarový film Schindlerův seznam (1993), ve kterém si Schindlera zahrál Liam Neeson.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme