Co se před 45 lety stalo v Ostravě? Podle svědků tam spadl meteorit, odborníci to ale odmítají

Před 45 lety – 2. července 1975 – měl v Ostravě spadnout meteorit. Těsně před půlnocí úkaz popsali zaměstnanci tehdejších Urxových závodů. Psal o tom i dobový tisk, a tak se pád meteoritu dostal třeba do ostravské elektronické encyklopedie událostí. Problém je ale v tom, že se po pádu meteoritu nikdy nenašly žádné stopy. Odborníci navíc z té doby nemají žádný záznam, že by se nejen v Ostravě, ale ani v celé republice něco podobného stalo.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úlomky meteoritu mohou mít až jedno kilo (ilustrační foto)

Před 45 lety - 2. července 1975 - měl v Ostravě spadnout meteorit (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

„Je to svědectví dvou pracovníků tehdejších Urxových závodů. Měla zde proletět ohnivá koule velikosti fotbalového míče, zanechat za sebou ohnivou čáru a svistem dopadnout někde do prostoru bývalé haldy, která zde v Přívoze byla,“ popsal Českému rozhlasu Ostrava kronikář Martin Juřica.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záhadu meteoritu řeší v poslední době v Ostravě. Více se dočtete v reportáži Petra Duška

Dneska už dopad půjde těžko potvrdit, protože po haldě nic nezbylo. „Část z ní se zřejmě rekultivovala a změnila se na průmyslový areál, který je vzadu,“ popsal Juřica.

První zmínka o meteoritu byla jen v krátké zprávě a o pár dní později vychází rozhovor s očitými svědky. „Byli dva svědci, ale další, kteří by mohli tuto věc potvrdit, se nenašli. Redakce pravděpodobně potom už o dalším průběhu pátrání neinformovala,“ dodal kronikář. Objevily se tak jen dva články v červenci a pak nic.

Podle odborníků je ale velice nepravděpodobné, aby v Ostravě meteorit opravdu spadl. „Lidi zkrátka něco vidí na obloze a nedokážou určit vzdálenost. Když někdo řekne, že viděl něco proletět a spadlo to támhle za kopec, tak to může být stovky kilometrů daleko. Pravděpodobně to tak vždycky je,“ vysvětlil Pavel Spurný z Astronomického ústavu akademie věd České republiky.

Oblohu přetnula ohnivá koule a výbuch rozbil okna. Na Kubu zřejmě dopadl meteorit

Číst článek

V roce 1975 pozorovatelům podle Spurného sice takový jev mohl uniknout, je to ale i tak vysoce nepravděpodobné. Zvlášť v noci, kdy jsou pro pozorování nejlepší podmínky. Spurný upozornil i na to hlavní – chybí nalezený meteorit.

Celou událost tak lze možná vysvětlit i jinak. „Je to ostravsko-karvinský revír. Tam může dojít k různým jednoduše pozemsky vysvětlitelným jevům. Taky by to nebylo poprvé, co z této oblasti máme něco hlášeno,“ dodal Spurný.

I proto Archiv města Ostravy zváží vyjmutí zprávy o pádu meteoritu ze své elektronické encyklopedie. „Tím pádem, když se ukáže, že to pravda nebyla, což asi ne, tak z elektronické encyklopedie zmizí a zůstane noticka, že nějaký svědek skutečně viděl podobný úkaz,“ dodal Juřica.

Co přesně lidé před 45 lety viděli, tak dál zůstává záhadou.

Petr Dušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme