Spisy z prvního procesu s dozorci z Osvětimi jsou nově na seznamu dědictví UNESCO
Spisy z prvního německého soudního procesu s dozorci z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi se dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dokumenty obsahující výpovědi obžalovaných i svědků z takzvaného prvního frankfurtského osvětimského procesu, který se konal v letech 1963 až 1965, byly zapsány do registru Paměť světa, informovala agentura DPA.
V prvním osvětimském procesu, který se konal v 60. letech ve Frankfurtu nad Mohanem, bylo souzeno 22 bývalých členů jednotek SS. Obžalováni byli z vraždy a nápomoci k vraždě ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.
Hudba vězňů z koncentráků díky němu zní po celém světě. 'Jejich duše zpívá se mnou,' říká hudebník
Číst článek
Šest bývalých esesmanů dostalo trest doživotního vězení, dalších 11 tresty v rozmezí tří a půl až 14 let. Tři dozorci byli zcela zproštěni obžaloby. Dva obžalovaní kvůli špatnému zdravotnímu stavu souzeni vůbec nebyli.
První osvětimský proces je považován za důležitý milník v dějinách německé justice a vyrovnávání se poválečného Německa se zodpovědností za holokaust. Jen v Osvětimi nacisté povraždili nejméně 1,1 milionu lidí, převážně Židů.
Registr Paměť světa vznikl v 90. letech s cílem zachovat dokumenty, které by měly patřit k dědictví lidstva. V registru jsou vedle typických knihovních dokumentů i zvukové, filmové a archivní materiály. Cílem programu je nejen důležité dokumenty zapsat na seznam, ale také je zpřístupnit zájemcům na celém světě.
Česko má v registru Paměť světa osm záznamů. Zatím posledními přírůstky jsou Archiv Leoše Janáčka, Kynžvartská daguerrotypie a Camociovy mapy obléhání Malty z roku 1565.