Unikátní nález u Otrokovic. Archeologové objevili sošku z mladší doby bronzové

Unikátní hliněnou figurku z pravěku objevili ve čtvrtek archeologové při záchranném výzkumu u Otrokovic na Zlínsku. Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně náleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará. Podobný nález archeologové na českém území dosud nezaznamenali, nejblíže se takové nálezy objevují v Polsku či na Balkáně. Řekl to Miroslav Popelka z hulínské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Otrokovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně náleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará.

Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně náleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará. | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Figurka byla podle Popelky objevena v jedné z mnoha odkrytých sídlištních jam v hloubce zhruba dvou metrů. Je vysoká asi 12 centimetrů a pravděpodobně znázorňuje muže.

Archeologové budou u Turnova do podzimu odhalovat 3000 let staré sídliště

Číst článek

„Má naznačené genitálie, které bohužel jsou odlomené, takže už nemůžeme soudit na jejich velikost. V horní partii má hlava naznačený nos a ve středové partii, v trupu, je zasazený bronzový korál," uvedl Popelka.

Nálezy figurek ženských postav jsou typické pro období starší a mladší doby kamenné. Objev mužské sošky z doby kolem roku 1200 před naším letopočtem na českém území však považují archeologové za zcela mimořádný.

„Určitě je to průlomový objev v tom, že my už teď víme, že figurální plastika v době bronzové je. Sídlišť z doby bronzové jsou přitom v rámci celé střední Evropy prozkoumány stovky," sdělil archeolog.

Figurka, která má ve spodní části výraznou prasklinu, nyní poputuje do laboratoře, kde se o ni postarají odborníci. V budoucnu se pravděpodobně stane součástí sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Unikátní nález z Brna. Geologové objevili fragment pravěké venuše

Číst článek

Podle Jany Langové z archeologického oddělení muzea by to mohlo být už příští rok. „Budeme přemýšlet o tom, že bychom poté figurku vystavili na výstavě věnované nejnovějším archeologickým nálezům," řekla.

Kromě sošky objevili archeologové u Otrokovic také množství střepů keramických nádob, formu na výrobu bronzové sekery, formy na odlévání dalších drobných předmětů nebo závaží z tkalcovského stavu.

Už loni narazili i na několik hrobů. Kromě lužické kultury lze jednotlivé nálezy přiřadit také k asi o 300 let starší kultuře věteřovské. Výzkum potrvá do léta, kdy by měli silničáři na místě zahájit dostavbu jihovýchodní části obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D55.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme