Papež Polák, který pohnul východoevropskými režimy. Před 40 lety zvolilo konkláve Jana Pavla II.

Před 40 lety, 16. října 1978, byl zvolen papežem krakovský arcibiskup Karol Józef Wojtyla. V pořadí 264. papež si pro svůj pontifikát zvolil jméno Jan Pavel II. Na papežský stolec dosedl v 58 letech a stal se nejmladší hlavou římskokatolické církve za poslední století i prvním slovanských papežem.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Jan Pavel II. objímá v madagaskarském Antananarivu dávku, snímek z dubna 1989. | Foto: Luciano Mellace | Zdroj: Reuters

Pontifikát prvního papeže neitalského původu od roku 1523 oficiálně začal 22. října 1978 a trval téměř 27 let. Během nich Jan Pavel II. podnikl přes sto zahraničních cest.

Do samostatné České republiky zavítal dvakrát: v květnu 1995 a v dubnu 1997.

Jan Pavel II. sehrál významnou roli ve světové politice a je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

Během pontifikátu svatořečil (482 osob) a blahořečil (1338 osob) více lidí než všichni jeho předchůdci dohromady, z českých zemi kupříkladu Anežku Českou, Zdislavu z Lemberka, Jana Sarkandera či Marii Antonínu Kratochvílovou.

Papež, který se zařadil mezi přední světové celebrity, zemřel 2. dubna 2005 ve věku 84 let. S koncem pozemského bytí charismatického polského rodáka ovšem zájem o jeho osobnost neustal.

V rekordním čase byl zahájen proces jeho blahořečení i svatořečení, kanonizován byl papežem Františkem 27. dubna 2014.

Jan Pavel II. / Karol Józef Wojtyła | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme