Osudy obětí Heydrichiády připomene v Pardubicích nový památník. Vznikl na místě bývalého popraviště

Deník říšského ministra propagandy nebo vzpomínky pamětníků - to nabídne nový pardubický Památník Zámeček, který se už v úterý poprvé otevře pro veřejnost. Připomene český odboj, nacistické zločiny i poválečné vyrovnání s těmi, kteří je páchali. Celkové náklady na stavbu a revitalizaci byly 40 milionů korun, z toho 21 milionů korun činily dotace z Evropské unie.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přicházíme do prostoru, kde bylo původně nacistické popraviště v roce 1942. Je to zadní část poměrně rozsáhlého parku u Larishovy vily,“ popisuje pro Radiožurnál autor nové expozice, historik z Historického ústavu Akademie věd Vojtěch Kyncl místo, kde po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zastřelili nacisté 194 českých vlastenců a odbojářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Pardubicích se otevře nový památník protinacistického odboje. Poslechněte si reportáž Lucie Korcové

„Nejméně 70 z nich bylo úzce propojeno s paravýsadkem Silver A. Tedy těch, kteří se snažili předávat informace z Protektorátu Čechy a Morava do Velké Británie pomocí vysílací stanice Libuše,“ doplňuje Kyncl.

Mezi popravenými byla také matka a prarodiče Antonína Burdycha, kteří ve svém domě ukrývali radiotelegrafistu ze Silver A Jiřího Potůčka. Jeho otce zastřelilo gestapo už během zatýkání. Pro babičku si přijeli o pár hodin později.

„Rozloučila se s námi, políbila nás na čelo, s úplným klidem řekla: pánbůh vás opatruj, a odešla s nimi. Tím to skončilo a byla také popravena,“ vypráví Antonín Burdych. V té době mu bylo osm let. Na Zámeček chodí na svou rodinu zavzpomínat každý rok. A od začátku sleduje i vznik nového památníku.

Expozice plná emocí

Celá nová budova má 25 na 25 metrů a je zasazená do země, nad úrovní terénu ční pouhých 90 centimetrů - tak aby nezastínila původní památník věnovaný obětem Heydrichiády. Expozice uvnitř začíná krátkým filmem, pro návštěvníky je připraven i interaktivní stůl.

Uplynulo 80 let od Akce Sokol. Reinhard Heydrich při ní nechal zatknout a deportovat 1500 členů organizace

Číst článek

„Můžete si prohlédnout třeba deník Josefa Goebbelse, do kterého si přesně den po dni zaznamenával jak průběh celé války, tak o pro nás nejdůležitější část a to je atentát na Reinhrada Heydricha a následné represe. V tomto tabletu si můžete prohlédnout vybrané zápisy, které se těch dnů týkají. Je tady celkem 29 stran,“ líčí Kyncl.

Hlavní místnost je věnována všem, které nacisté na Zámečku popravili. Jsou tady jak jejich osobní věci, třeba prostřelené oblečení, které v červnu 1942 schovali zaměstnanci krematoria, tak dochované popravčí pušky.

„Expozice je plná emocí a nekončí pozitivně. Není účelem, abychom přikrášlovali situaci, protože například závěrečná slova paní Liškové jsou o tom, že když se vrátili, tak se vrátili do země, která je nechtěla,“ dodává historik.

V poslední místnosti není žádný strop, jen nebe nad hlavou a pamětní deska, která připomíná jména všech 194 obětí, které tady zahynuly.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme