Park v Budyšínské ulici v Liberci býval pohřebištěm. Archeologové odhalují ostatky významných osobností

Liberecká radnice musí zajistit úpravy parku v Budyšínské ulici. Na místě jednoho z největších současných parků v krajském městě byl v minulosti hřbitov. Nachází se tu ostatky osobností, které se zasloužily o největší rozkvět města Liberec.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanace oblasti po zrušení hřbitova v 50. letech 20. století nebyla dostatečná, ještě před zabezpečením parku proto na místo zamířili archeologové. Zkoumají místa, kde byly v minulosti hrobky významných libereckých rodů a osobností.

Přehrát

00:00 / 00:00

V libereckém parku v Budyšínské ulici natáčel s archeologem Petrem Brestovanským redaktor Tomáš Mařas

Na místě někdejšího největšího městského pohřebiště odborníci odkryli například pozůstatky členů významného soukenického rodu Demuthů. Podle archeologa Petra Brestovanského nálezy prozkoumají antropologové. Tím by ale výzkum končit neměl.

„Další jedna věc, která je pro nás důležitá a kterou děláme od roku 2010 samozřejmě, je genetika. Nezjistíme jméno, ale linii těch lidí; odkud se vzali, kdy sem přišli a co jsou vlastně zač,“ řekl Českému rozhlasu.

Záchranný archeologický průzkum by v libereckém parku v Budyšínské ulici měl skončit začátkem listopadu 2023. V polovině října místo navštívil redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

Tomáš Mařas, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme