Zemřelo poslední letecké eso bitvy o Británii Paul Farnes. Za první měsíc sestřelil pět letadel

Ve věku 101 let zemřel v úterý bývalý britský vojenský pilot Paul Farnes. Informovaly o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC či list The Guardian, podle kterých byl posledním leteckým esem z bitvy o Británii. Tímto termínem se většinou označují stíhací piloti, kteří sestřelili nejméně pět nepřátelských letadel.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 101 let zemřel v úterý bývalý britský vojenský pilot Paul Farnes (úplně vpravo)

Ve věku 101 let zemřel v úterý bývalý britský vojenský pilot Paul Farnes (úplně vpravo) | Zdroj: Reuters

Farnes byl jedním ze tří tisíc spojeneckých pilotů, kteří bojovali proti nacistickému Německu v bitvě o Británii v roce 1940. Kromě letců z Velké Británie a zemí jejího tehdejšího impéria působili v řadách Královského letectva (RAF) také lidé z okupovaných zemí, především Poláci, Češi a Slováci.

V jihoanglické vesnici Howkinge uchovávají i 73 let od konce války památku na české letce

Číst článek

Farnes zničil již v prvním měsíci bitvy o Británii pět nepřátelských letadel a další poškodil. Na konci války měl na svém kontě šest zničených, jedno nejspíš zničené a šest poškozených strojů německé Luftwaffe. Do RAF vstoupil Farnes v roce 1938 a opustil jej o dvacet let později.

V Británii nyní žijí podle listu The Guardian již jen dva piloti, kteří se zúčastnili bitvy o Británii. V Česku je posledním žijícím stíhacím pilotem RAF šestadevadesátiletý Emil Boček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme