Chodil do synagogy a za války zachránil mnoho Židů. Před 60 lety zemřel biskup Pavel Peter Gojdič

Před šedesáti lety zemřel v leopoldovské věznici biskup řeckokatolické církve Pavel Peter Gojdič. Komunistický režim duchovního, kterého papež Jan Pavel II. později prohlásil za blahoslaveného a Izrael mu udělil titul Spravedlivý mezi národy, poslal za mříže proto, že odmítl likvidaci své církve. Z vězení už živý nevyšel.

Portréty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Peter Gojdič. Biskup, který odmítl zrušit svoji církev | Foto: Misko 3 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Čtenáři nedělního Rudého práva 14. ledna 1951 si mohli přečíst zpravodajství z jednoho z dalších monstrprocesů, vedených komunistickou justicí tentokrát proti „velezrádné církevní hierarchii na Slovensku.“ Před soudem stáli biskupové Ján Vojtaššák, Michal Buzalka a Pavel Peter Gojdič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Peter Gojdič. Biskup, který odmítl zrušit svoji církev

„Proces ukázal, odkud se zrodila jejich nenávist k slovenskému lidu, nenávist k Československu. Je to nenávist těch, kteří byli nejúžeji spjati s vládnoucí kapitalistickou třídou svými ohromnými majetky, svou mocí, svou nenávistí k dělnické třídě a lidu,“ zvracel bezejmenný autor komentáře své myšlenky na stránky Rudého práva. Těžko si v souvislosti s biskupem Gojdičem vymyslet absurdnější obvinění.

Pavel Peter Gojdič (1888 – 1960) patřil k nejnadanějším studentům prešovské teologické akademie, a proto pokračoval ve studiích na univerzitě v Budapešti. Na řeckokatolického kněze byl vysvěcen v roce 1911, a přestože měl před sebou slibnou kariéru, vstoupil v roce 1922 do kláštera basiliánů. V září 1926 byl jmenován papežem Piem XI. prešovským sídelním biskupem a úřadu se ujal v březnu následujícího roku.

Gojdič se do povědomí věřících zapsal mimořádným sociálním cítěním; stál u zrodu Řeckokatolické charity v Prešově, zasloužil se o založení sirotčince, inicioval zřízení organizace, která bránila chudé vesnické dívky odcházející z venkova sloužit do bohatých rodin ve městech.

Spravedlivý mezi národy

V meziválečném období byl jako jeden z nemnoha biskupů přítomen v prešovské synagoze během židovských obřadů; trvale zdůrazňoval rovnost lidí bez ohledu na jejich vyznání. V letech druhé světové války zachránil život mnoha Židů, když jim nechával vystavovat řeckokatolické křestní listy. Za tyto činy mu byl 27. ledna 2008 udělen v Izraeli in memoriam titul Spravedlivý mezi národy.

S vytrvalostí, jakou čelil nacistickému zlu, se Gojdič postavil i totalitě komunistické. Odmítl likvidaci řeckokatolické církve a její pohlcení církví pravoslavnou. Komunisté v dubnu 1950 postavili řeckokatolickou církev mimo zákon a Gojdiče zatkli.

Vězenská fotografie biskupa Gojdiče. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odsouzen byl na doživotí na základě vykonstruovaných obvinění z napomáhání ukrajinským banderovcům, velezrady a špionáže ve prospěch Vatikánu. Ani při rozsáhlé amnestii v květnu 1960 nebyl propuštěn a zemřel v leopoldovské věznici v den svých 72. narozenin. V listopadu 2001 jej papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme