45 let od nástupu Rudých Khmérů v Kambodži. Vůdce Pol Pot vinu za smrt milionů lidí nikdy necítil

Přesně pětačtyřicet let v pátek uplynulo od chvíle, kdy Kambodža začala počítat takzvaný rok nula. Sedmnáctého dubna 1975 obsadily hlavní město jednotky Rudých Khmérů a Kambodža, kterou tehdy svět nazýval asijským Švýcarskem, se na tři roky propadla do chaosu a děsivého násilí. OSN označila vládu Rudých Khmérů za cílenou genocidu, protože během ní zemřely víceh než dva miliony lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Phnom Penh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa Kambodže z lidských lebek v bývalé věznici v Phnompenhu

Mapa Kambodže z lidských lebek v bývalé věznici v Phnompenhu | Foto: Donovan Govan | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o Rudých Khmérech v Kambodži

Vláda Rudých Khmérů byla zpočátku nadějí, že právě oni zametou s chudobou a opráší dávnou slávu Angkorské říše. Že ve skutečnosti všechno bude jinak, pocítili jako první jejich úhlavní nepřátelé – vojáci a důstojníci kambodžské královské armády. Rudí Khmérové je za pár hodin po obsazení hlavního města popravili na olympijském stadionu v centru hlavního města.

„Proč rok nula? Protože korupci, prostituci, okrádání rolníků a ponížení velké Kambodže jsme dostali na nulu. Museli jsme zabít všechny, kteří chtěli vrátit staré pořádky. Žádnou lítost dnes necítím. Osvobodili jsme národ,“ vzpomínal na svůj život v nejužším vedení Rudých Khmérů někdejší druhý muž země Noun Chea, později odsouzený za genocidu na doživotí.

V Kambodži propustili z domácího vězení opozičního vůdce Kema Sokhu. Stát ale opustit nemůže

Číst článek

Plán Rudých Khmérů byl ještě šílenější, než experimenty Mao Ce-tunga. Namísto lidských jmen jen čísla, místo továren nekonečná rýžová pole, místo justice lidové, polní soudy. Režim byl tak brutální, že od něj daly ruce pryč dokonce i země někdejšího sovětského bloku.

„Každý Kambodžan ví, co Pol Pot dělal a jaké vydával rozkazy. Mně vyvraždil úplně celou rodinu.“ Tak vzpomíná na někdejšího vůdce Rudých Khmérů jeden z vesničanů, který přežil, ale ztratil všechny příbuzné. S Pol Potovým požehnáním oblékly v roce nula lékařské pláště dvanáctileté dívky, a popravy vykonávali stejně staří chlapci. Motykami a lopatami, střeliva byl nedostatek.

Bez snahy trestat viníky

Kambodžskou genocidu ukončila až vietnamská armáda v prosinci roku 1979. Obsadila metropoli Phnomphen, ale vůdce Rudých Khmérů Pol Pot i jeho nejbližší spolupracovníci utekli do džungle na severu a na západě země. Řadoví členové hnutí se vrátili do normálního života a ani nová Kambodža, ani okolní svět se nijak výrazně nesnažil viníky potrestat.

„Zeptejte se lidí, jestli Pol Pot zabíjel opravdové Khméry nebo ne? Uvidíte, co vám odpoví. Mně se neptejte,“ řekl před třiceti lety agentuře AP jeden z mužů, který nejprve oblékl uniformu Rudých Khmérů, ale později bojoval po boku Vietnamců a pomáhal je porazit.

Kambodžský soud vůbec poprvé odsoudil dva bývalé vůdce Rudých Khmerů za genocidu

Číst článek

Jmenuje se Hun Sen, a už od roku 1985 je ministerským předsedou Kambodži. Opozice ho považuje za jednoho z nejzkorumpovanějších politiků v celé jihovýchodní Asii. On sám jakoukoli vinu na laxním přístupu k někdejším Rudým Khmérům odmítá. I proto zahraniční novináře nepřekvapila ani reakce někdejšího vůdce Pol Pota. Na jejich otázku, zde cítí vinu za více než dva miliony zmařených životů, tehdy odpověděl: „Podívejte se na mě. Vypadám snad jako násilnický člověk? To tedy ne.“

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme