Po 72 letech našli vědci vrak amerického křižníku, který převážel atomovou bombu

Tým amerických vědců v Pacifiku objevil vrak válečné lodi Indianapolis, kterou v červenci 1945 potopila japonská ponorka. Trosky leží v hloubce 5,5 kilometru.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký křižník USS Indianapolis | Foto: U. S. Navy | Zdroj: Wikimedia Commons

Vrak objevil tým civilních vědců pod vedením spoluzakladatele firmy Microsoft a filantropisty Paula G. Allena. „Důležitá kapitola dějin druhé světové války se uzavírá. Doufám, že přeživší pocítí zadostiučinění,“ napsal na twitteru Allen.

Doteď se nevědělo, kde přesně byla loď potopena. Loď převážela na ostrov Tinian atomovou bombu přezdívanou Chlapeček (Little Boy), kterou v srpnu 1945 svrhl bombardér na japonskou Hirošimu. Při cestě zpět, kdy byla napadena, nevyslala tísňový signál, protože se vracela z tajné mise. 

Loď USS Indianapolis se potopila během 15 minut 30. července 1945, tedy v posledních dnech druhé světové války. Námořnictvu podle serveru Washington Post trvalo čtyři dny, než si uvědomilo, že jim křižník chybí.

Z téměř 1200 námořníků na palubě jich asi 800 stihlo opustit loď před potopením. Než ale námořnictvo po čtyřech dnech našlo prvního trosečníka, zahynulo přes 500 námořníků na dehydrataci, utopení nebo po útocích žraloků. Dodnes ještě žije 19 pamětníků.

Petr Jadrný, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme