Podívejte se na vítězné snímky soutěže o nejlepší fotografii z roku 1968. Další fotky nabídne výstava

Jak jsme žili přesně před 50 lety? Prostřednictvím fotek to teď připomínají Český rozhlas a společnost Czech Photo. Společně uspořádaly velkou soutěž pro amatérské i profesionální fotografy s názvem Československo – fotografie roku '68. A ve čtvrtek začíná výstava nejlepších fotografií. První cena putuje za Břetislavem Hyblerem.

Fotografie roku '68 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutěž probíhala v rámci Projektu ’68, který má za cíl připomenout nejen srpnovou okupaci, ale také další témata zlomového roku, jako jsou kulturní události, proměna atmosféry ve společnosti, sportovní úspěchy Věry Čáslavské a Jiřího Rašky na olympijských hrách, ale i všední život.

Na druhém místě se umístily fotografie Stanislava Šťastného. | Foto: Stanislav Šťastný | Zdroj: Český rozhlas

Během několika měsíců do Českého rozhlasu přišlo okolo 1 500 fotografií. Některé dorazily dokonce až z Finska. Autor navštívil Prahu jako mladý student v polovině srpna 1968 a okupace ho tak vlastně zastihla na prázdninách.

Další soutěžící poslali snímky z rodinných oslav, výletů do ciziny nebo z chmelové brigády. Nejčastěji byly však na fotografiích tanky sovětských vojsk. Běžní lidé i profesionální fotografové se už brzy ráno 21. srpna vydávali na místa dění, aby události zaznamenali. Hrozil jim za to přitom postih. Vojáci mohli takové chování považovat za provokaci.

Vítěze vybrala odborná porota

Jeden z těch, kdo se nebál vyrazit do centra Prahy s fotoaparátem, se stal vítězem fotografie. Břetislav Hybler snímek pořídil na Vinohradské ulici poblíž tehdy Československého rozhlasu, který měly sovětské jednotky za úkol obsadit.

1. místo Břetislav Hybler: Srpen 1968, Praha. Vinohradská ulice

2. místo Stanislav Šťastný: série fotografií U rozhlasu – srpen 1968

3. místo Bohumil Dobrovolský: Čím větší byla agresivita a ničení, tím stoupala odvaha pasivní obrany

 

Čestné uznání získala Libuše Kyndrová za fotografii „Vlajka, Václavské náměstí“ a Jovan Dezort za snímek „Dialog, Praha, srpen 1968“.

O vítězi rozhodla porota vedená fotografem Herbertem Slavíkem. „Hodnotili jsme zachycení události, celkovou estetiku a pohotovost, s jakou fotka vznikla. Důležitý byl i význam události na fotografii. Šanci ale určitě měly i fotografie z běžného života,“ vysvětluje fotograf.

Autoři tří nejlepších fotek získali odměnu ve výši 30, 20 a 10 tisíc korun podle svého umístění.

Výstava nejlepších snímků potrvá od 17. srpna do 16. září 2018 v Czech Photo Centre na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5. Základní vstupné činí 80 Kč, snížené 40 Kč.

Kristýna Hladíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme