Největší podvrh v dějinách československé archeologie se vrátil do Stupavy na Uherskohradišťsku

Do Stupavy na Uherskohradišťsku se po desítkách let vrátila takzvaná Stupavská falza. Dvě kamenné desky z domnělého náhrobku svatého Metoděje jsou největším podvrhem v dějinách československé archeologie.

Tento článek je více než rok starý.

Stupava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stupavská falza, na fotografii archeolog Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea

Stupavská falza, na fotografii archeolog Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea | Foto: Michal Sladký | Zdroj: Český rozhlas

V roce 1932 se ve Stupavě na Uherskohradišťsku našly kameny s nápisem ve hlaholici, který naznačoval, že jde o náhrobek věrozvěsta Metoděje. Z malé obce v Chřibech pak na začátku 30. let minulého století udělaly ve své době turistický cíl pro desítky tisíc návštěvníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh kamenů z domnělého náhrobku věrozvěsta Metoděje

Vědecká komise později prohlásila kamenné desky za podvrh. Stále není známo, kdo falešný náhrobek vyrobil a nastrčil. Tajemstvím také stále zůstává, kde je věrozvěst Metoděj skutečně  pohřben.

Tyto kameny se do Stupavy po desítkách let vrátily a jsou k vidění od 20. do 22. května 2022 ve stupavském kulturním domě.

Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme