Dnes před 80 lety: Tisíce lidí se sešly na Pražském hradě při posledním rozloučení s Heydrichem

Po smutečním obřadu 7. června 1942 zamířila rakev s tělem Reinharda Heydricha do Berlína ke státnímu pohřbu. Nacisté zároveň zahájili další masivní akci ve snaze najít útočníky zodpovědné za Heydrichovu smrt. Bez výsledku.

Tento článek je více než rok starý.

Dnes před 80 lety Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smuteční průvod následně prošel z Hradu přes Karlův most až na Hlavní nádraží, odkud byla rakev převezena do Berlína. Zde se 9. června 1942 uskutečnila závěrečná část Heydrichova pompézního pohřbu

Smuteční průvod následně prošel z Hradu přes Karlův most až na Hlavní nádraží, odkud byla rakev převezena do Berlína. Zde se 9. června 1942 uskutečnila závěrečná část Heydrichova pompézního pohřbu | Zdroj: Archiv Eduarda Stehlíka

„Stále proudí noví a noví lidé. Tisíce již jich přešlo okolo rakve a další tisíce čekají. Pomalu kráčejí zástupy po hradním náměstí. Ozářeny sluncem splývají prapory smutku se stožárů před Matyášovou branou. Vztyčené pravice zdraví rakev,“ znělo z dobového rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si o událostech z protektorátu ze 7. června 1942 v historické rekonstrukci

V osm hodin ráno vystaví nacisté katafalk s rakví, ve které je tělo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha na hlavním nádvoří Pražského hradu. Příchozí k němu můžou pokládat květiny a věnce. Smutečního obřadu se účastní také prezident Emil Hácha spolu s celou protektorátní vládou. Přítomní jsou také zástupci dělnictva a rolnictva v národních krojích. V protektorátu je vyhlášen den smuteční slavnosti. Na vládních a úředních budovách vlají smuteční vlajky.

„Celý den měli obyvatelé příležitost loučit se na slavnostním hradním nádvoří Pražského hradu s tělesnou schránkou zemřelého. Zapadá slunce, hoří ohně a voní tu květiny. Až se položí na první hradní nádvoří dlouhé stíny, odejde navždy zastupující říšský protektor Rainhard Heydrich z Pražského hradu.“

Kdyby Heydrich mohl další tři roky vraždit, obětí bychom se nedopočítali, obhajuje atentát historik

Číst článek

V šest hodin odpoledne doprovodí mohutný průvod rakev s Heydrichovými ostatky na hlavní nádraží. Odtud bude odvezena do Berlína ke státnímu pohřbu. Nad Heydrichovou rakví naposledy promluví nový zastupující říšský protektor Kurt Daluege. Ve svém projevu upozorní, že Němcům nic nezabrání v tom, aby v Čechách a na Moravě dokončili dílo, které Rainhard Heydrich začal.

Ten samý den začne rozsáhlá pátrací akce nacistických a protektorátních bezpečnostních složek. Jejich hlavním úkolem je konečně dopadnout muže, kteří se 27. května zaútočili na Rainharda Heydricha.

Přestože se policii a gestapu podaří zatknout na 400 lidí, nenajdou žádnou stopu vedoucí k parašutistům ukrytým v kostele svatých Cyrila a Metoděje.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme