Polská exilová vláda vyjednávala s nacisty o evakuaci 300 000 Židů. Nabízela miliony franků

Polská exilová vláda vyjednávala v roce 1944 s šéfem gestapa Heinrichem Himmlerem o evakuaci 300 000 Židů, kteří v různých částech Evropy přežili holokaust. Z dokumentů, které získala polská agentura PAP vyplývá, že Poláci chtěli vězně od nacistů vykoupit.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod živých ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi v dubnu 2018 | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Po vyjednávání s (říšským vůdcem jednotek SS Heinrichem) Himmlerem, náš představitel uvedl, že za 20 milionů franků můžeme evakuovat do neutrálních států 300 000 Židů, vždy 15 000 vězňů za měsíc," cituje agentura PAP depeši z listopadu 1944, kterou polská diplomatická mise ve švýcarském Bernu zaslala polské ambasádě ve Washingtonu.

Během války prošel Tobrukem a bojoval u Dunkerku. Životní příběh rodáka z Vracova dlouhé roky nikdo neznal

Číst článek

Depeši napsal Isaak Sternbuch, šéf organizace, která se během druhé světové války soustředila na záchranu Židů (Vaad Hatzalah).

Skupina se v roce 1944 pokoušela od nacistů Židy vykoupit. Podle PAP ve vyjednávání organizaci pomáhal i bývalý švýcarský prezident Jean-Marie Musy, který se s Himmlerem osobně znal.

Z historických dokumentů, které má PAP k dispozici, vyplývá, že polské ministerstvo zahraničí působilo jako prostředník. Úřad předával důvěrné informace o údajném úplatku, který chtěli Himmlerovi poskytnout američtí Židé.

Dokumenty také naznačují, že nacistický vůdce byl ochoten zastavit zabíjení Židů výměnou za peníze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme