V Pompejích objevili pozůstatky dvou mužů, nejspíš šlo o pána a jeho otroka

Archeologové našli při vykopávkách v někdejším starověkém městě Pompeje ostatky dalších dvou lidí, které před necelými 2000 lety zasypal popel ze sopky Vesuv. V sobotu o tom informovaly místní úřady s tím, že by mělo jít o kostry třiceti až čtyřicetiletého muže a jeho mladšího otroka, kteří se snažili ukrýt v podzemní chodbě před vlnou rozpálených sopečných plynů, magmatu a popela.

Tento článek je více než rok starý.

FOTO A VIDEO Pompeje Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Části lebek a kostry dvojice mužů byly objeveny v kdysi elegantní vile na okraji Pompejí, která se pyšnila panoramatickým výhledem na Středozemní moře. Podle agentury AP jde o tu samou oblast, kde byly v roce 2017 nalezeny pozůstatky tří uvázaných koní.

Oba muži leželi na zádech pod nejméně dvoumetrovou vrstvou popela. První z nich byl mladý, pravděpodobně ve věku mezi 18 a 25 lety. Stlačení jeho páteře ukazuje, že vykonával manuální práci, a archeologové se proto domnívají, že šlo o otroka.

Druhý muž měl statnější postavu a bylo mu podle odhadů mezi 30 a 40 lety. Zemřel s rukama na hrudníku a nohama ohnutýma v kolenou a roztaženýma od sebe.

Pozůstatky muže a jeho otroka, kteří zemřeli při erupci Vesuvu, objevili archeologové při vykopávkách v antickém městě Pompeje v Itálii (fotografie z 18. listopadu) | Foto: Luigi Spina | Zdroj: Reuters

Z odhadované populace 20 tisíc lidí zemřely při erupci Vesuvu v Pompejích zhruba 2000 z nich. Sopka dýmala a chrlila popel už několik dní před ničivou erupcí, a tak řada lidí z města utekla.

Antický přístav, který leží nedaleko Neapole, zničil v roce 79 našeho letopočtu výbuch sopky Vesuv. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis.

Pompeje v poslední době vydaly řadu nových objevů. Na konci roku 2017 archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Předloni nalezli také kostru muže, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu.

Na stěnách budov se v poslední době našla například freska Lédy s labutí či freska Narcise. Loni zase archeologové při vykopávkách odhalili fresku zobrazující dva gladiátory v závěru souboje. Ministr kultury Dario Franceschini její objev tehdy označil za bezprecedentní.

Pompeje jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Zbytky města, které se pod sopečným popelem dochovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme