Skládání náročného puzzle. S obnovou nástěnných maleb v Pompejích pomáhá umělá inteligence

S obnovou nástěnných maleb v Pompejích poprvé pomáhá umělá inteligence. Správa archeologického parku zahájila ve spolupráci s několika evropskými univerzitami zkušební projekt, v rámci kterého robot skládá zlomky poničených maleb, uvedla agentura ANSA.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci projektu RePAIR se roboti a umělá inteligence pokusí složit dohromady tisíce zlomků dvou zničených nástěnných maleb.

Archeologové v Pompejích našli ostatky bývalého otroka. Zachovalému tělu zbyly bílé vlasy a část ucha

Číst článek

Jedná se o fresku z takzvaného domu malířů, která byla poničená během druhé světové války, a malbu z objektu Schola Armaturarum, který byl postaven krátce přes výbuchem Vesuvu z roku 79 a sloužil jako sídlo významného vojenského spolku. Malba byla poničena při částečném zřícení objektu v roce 2010.

„Když je počet fragmentů velice rozsáhlý a dosahuje i několika tisíc kusů, tak je ruční rekonstrukce (malby) velice obtížná a rozeznat návaznost jednotlivých kousků na sebe je takřka nemožné,“ uvedl ředitel archeologického parku v Pompejích Gabriel Zuchtriegel.

Dodal, že kvůli tomu mnoho poničených maleb či jiných předmětů leží v depozitáři. Nyní věří, že umělá inteligence pomůže archeologům a památkářům vyřešit dlouhodobý problém.

Římané byli po erupci Vesuvu blízko záchraně. Podle vědců pro ně Plinius starší poslal loďstvo

Číst článek

V rámci projektu by robot měl vyfotit a zanalyzovat fragmenty malby. Mechanické paže robota pak budou podle výsledků analýz posouvat jednotlivé kusy malby, aby znovu vytvořily celek. Jeho práce se tak podobá skládání velice náročného puzzle.

Projekt řídí benátská univerzita Ca Foscari ve spolupráci s univerzitami v Portugalsku, Německu a Izraeli a částečně vychází z výsledků výzkumu vedeného v Pompejích týmem z univerzity ve švýcarském Lausanne.

Antické město Pompeje, které se nachází nedaleko Neapole, bylo zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme