Potápěči v Asii našli vrak ponorky. Domnívají se, že jde o americký Grenadier potopený za 2. světové války

Potápěči zkoumající vody v Malackém průlivu v jihovýchodní Asii uvedli, že se jim pravděpodobně podařilo objevit vrak ponorky amerického námořnictva Grenadier potopené za druhé světové války. Informovala o tom agentura AP.

Bangkok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči zkoumající vody v Malackém průlivu v jihovýchodní Asii uvedli, že se jim pravděpodobně podařilo objevit vrak ponorky amerického námořnictva Grenadier (na snímku z roku 1941) potopené za druhé světové války

Potápěči zkoumající vody v Malackém průlivu v jihovýchodní Asii uvedli, že se jim pravděpodobně podařilo objevit vrak ponorky amerického námořnictva Grenadier (na snímku z roku 1941) potopené za druhé světové války | Zdroj: ČTK / AP

Potápěči poslali americkým úřadům na ověření fotografie a další důkazy, které získali při šesti ponorech, jež provedli v období od října 2019 do března letošního roku.

U Malty našli archeologové vrak britské ponorky. Před 77 lety záhadně zmizela, nejspíš najela na minu

Číst článek

Grenadier byl jednou z 52 ponorek, které Američané za druhé světové války ztratili. Ponorka šla ke dnu v dubnu 1943 po zásahu z japonského letadla. Všech 76 lidí na palubě útok přežilo, jejich trápení tím ale zdaleka neskončilo. Japonci posádku zajali a během dvouletého zadržování její členy mučili a nechali je téměř vyhladovět. Čtyři muži zajetí nepřežili.

Vrak plavidla o délce 93,6 metru leží na dně asi 150 kilometrů jižně od thajského ostrova Pchúket. Nález učinila čtveřice potápěčů - Francouzi žijící v Singapuru Jean Luc Rivoire a Benoit Laborie, Australan Lance Horowitz a Belgičan Ben Reymenants, který žije v Thajsku.

Reymenants byl jedním z potápěčů, kteří se před dvěma lety podíleli na dramatické záchraně desítek chlapců a jejich fotbalového trenéra ze zatopené jeskyně na severu Thajska. Belgičan pátrá po vracích plavidel v oblasti již řadu let a kromě jiného zjišťuje od rybářů místa, kde často přicházejí o své sítě.

Na jedno z takových míst tým v loňském roce vyslal sonar, který jim odhalil slibně vypadající objekt. Když se k němu potápěči ponořili, ukázalo se, že je objekt podstatně větší, než očekávali.

„Pak jsme se na místo vrátili a hledali nějaká vodítka, tabulku s názvem plavidla, ale nic takového jsme nenašli. Tak jsme nakonec ponorku přesně změřili a srovnali ji s námořními záznamy,“ uvedl Reymenants. „Naměřené údaje jsou přesně stejné jako na nákresech. Takže jsme si poměrně jistí, že se jedná o Grenadier,“ dodal.

Potopení přežili všichni

Ponorka Grenadier opustila poprvé přístav Pearl Harbor 4. února 1942 a na svých prvních pěti misích v japonských vodách potopila šest lodí a další dvě poškodila. Na osudnou šestou misi vyrazila ponorka 20. března z australského přístavu Freemantle do Malackého průlivu a severně odtud do Andamanského moře.

Čeští potápěči identifikovali vrak parníku z roku 1918, měří 111 metrů

Číst článek

V noci 20. dubna posádka ponorky spatřila dvě malé nákladní lodě a začala je pronásledovat. Aby získala rychlost, vynořila se na hladinu, kde ji ale zpozorovalo letadlo. Byl nařízen okamžitý ponor, loď ale nedosáhla potřebné hloubky a výbuchy dvou shozených bomb ji silně poškodily. Na palubě vypukl požár a přestala fungovat elektřina. Když se Grenadier o 13 hodin později vynořil, bylo jasné, že je příliš poničen na to, aby mohl z oblasti uniknout nebo bojovat.

Posádka ponorky zničila citlivé přístroje a podnikla přípravy na potopení plavidla, které následně opustila. O hodinu později byli členové posádky vytaženi na palubu ozbrojené obchodní lodi, která je převezla do přístavu Penang na Malajském poloostrově. Tam se dostali do katolické školy, kterou Japonci zabrali, aby ji mohli využívat jako vězení.

„Kruté zacházení začalo hned první odpoledne,“ uvedl velící důstojník John Fitzgerald, který události popsal poté, co byl v roce 1945 osvobozen z japonského zajetí. V Malajsii a později v zajateckých táborech v Japonsku se Japonci snažili s použitím mučení dostat z posádky informace o ponorce Grenadier i o působištích dalších amerických ponorek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme