Popis prvních střetů s nacisty. Rusko odtajnilo dokumenty popisující počátky druhé světové války

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo více než sto stran tajných vojenských dokumentů z počátku druhé světové války. Informovala o tom agentura RBK. Ministerstvo odtajnilo unikátní archivní spisy, ve kterých velitelé vojenských okruhů, jednotek a divizí popisují první střety sovětských a německých nacistických jednotek v roce 1941.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci v německém zajetí během operace Barbarossa. | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Dokumenty mimo jiné zahrnují osobní vzpomínky na první dny války. „Podmínky, za jakých naše jednotky vstoupily do války, popisují všichni účastníci prvních bojů jedním slovem ‚neočekávané'," píše se v jednom z dokumentů.

Před 75 lety se uzavřel příběh operace Anthropoid. Sedm parašutistů zemřelo v boji proti nacistické přesile

Číst článek

Zveřejněné dokumenty jsou výsledkem vyšetřovací komise vojensko-historického vedení generálního štábu sovětské armády. Ta se v roce 1952 věnovala popisu druhé světové války, během kterého se na podmínky na jejím začátku ptala i velících důstojníků, kteří se v té době nacházeli u západních hranic Ruska.

Komise položila generálům a maršálům pět otázek ohledně zahájení bojů. Ptala se jich například, do jaké míry byly jednotky připraveny k vojenské pohotovosti nebo proč se velká část vojenského dělostřelectva nacházela ve výcvikových táborech.

Velitelé dále měli doložit, kdy přesně před očekávaným německým útokem 22. června 1941 byl vydán rozkaz k uvedení jednotek do vojenské pohotovosti a jaká opatření byla přijata.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme