Zachránil 30 tisíc lidí, sám skončil v bídě. Před 65 lety zemřel ,portugalský Schindler‘ Sousa Mendes

Aristides Sousa Mendes jako portugalský konzul ve francouzském Bordeaux zachránil během druhé světové války na 30 tisíc lidí včetně asi 10 tisíc Židů. Často se mu tak říká portugalský Schindler podle německého podnikatele Oskara Schindlera, který rovněž zachránil stovky Židů před deportacemi. Svým odvážným činem však Sousa Mendes rozhněval tehdejšího portugalského diktátora Antónia de Oliveiru Salazara.

Lisabon/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sousa Mendes zachránil tisíce lidí

Sousa Mendes zachránil tisíce lidí | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Salazar nechal diplomata neodkladně odvolat do Lisabonu. Sousa Mendes byl následně propuštěn z diplomatických služeb a před 65 lety, 3. dubna 1954, zemřel v bídě.

Sousa Mendes se narodil 19. července 1885 v městečku Cabanas de Viriato. Na univerzitě v Coimbře vystudoval práva a poté se dal do diplomatických služeb. Pracoval na konzulátech po celém světě a konzulem v Bordeaux se stal v roce 1938.

Hodinky, kompas, pera i sudetská pamětní medaile. V USA se draží osobní věci Oskara Schindlera

Číst článek

Jako konzul neváhal neuposlechnout příkazů tehdejšího portugalského diktátora Salazara, který nařídil neposkytovat vstupní víza do Portugalska. V rozporu s příkazy Lisabonu, jak říkal kvůli svému svědomí a katolické víře, otevřel v červnu 1940 půdu konzulátu a pak tři dny ve dne v noci vydával zdarma tisícům lidí víza.

Největší záchranná akce

Podle historiků zachránil konzul téměř 30 tisíc uprchlíků, z toho 10 tisíc Židů, kteří se následně zachránili útěkem do Spojených států.

Podle izraelského historika narozeného v Praze Jehudy Bauera to byla vůbec největší záchranná akce provedená jednotlivcem v období holokaustu. Trvalo však několik desítek let, než se potomci zachránce dočkali oficiálního uznání jeho činů a omluvy za perzekuci Sousy Mendese. Již v roce 1966 mu jeruzalémský památník obětem holokaustu Jad Vašem udělil titul Spravedlivý mezi národy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme