‚Povely, řev, vytí psů a pláč.‘ Největší masová vražda Čechoslováků se stala v Osvětimi před osmdesáti lety

Před 80 lety zavraždili nacisté téměř 3800 židovských mužů, žen a dětí v plynových komorách Osvětimi. Vězni do vyhlazovacího tábora přijeli transportem z Terezína v září 1943 a byli umístěni do takzvaného rodinného tábora. K největší masové vraždě československých občanů došlo o půl roku později, v noci z 8. na 9. března 1944.

Osvětim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Osvětimi

Největší masová vražda Čechoslováků se stala před 80 lety | Foto: Alexander Voronzow, Mikhael Oschurkow/United States Holocaust Memorial Museum/USHMM/Belarussian State Archive of Documentary Film and Photography | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„To byla tak hrozná noc. To byly jenom povely, řev, vytí psů, pláč, všechno dohromady,“ vzpomínala pro Paměť národa Kamila Sieglová. Do Osvětimi ji nacisté deportovali spolu s matkou a mladší sestrou v prosinci 1943. V březnu 1944 se všechny staly nedobrovolnými svědkyněmi tragického konce téměř čtyř tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byla to největší masová vražda československých občanů v historii. Před 80 lety nacisté v Osvětimi zavraždili téměř 3800 mužů, žen a dětí z takzvaného terezínského rodinného tábora

„Ráno jsme se dověděli, že všichni vyletěli komínem. Dodnes slyším a cítím zvuky aut, řev esesáků a tu hrůzu, protože to trvalo celou noc,“ vypráví Sieglová.

Když v září 1943 přijel transport z Terezína do Osvětimi, dostalo se mu neobvyklého přijetí. Vězni nemuseli projít selekcí a rodiny zůstaly pohromadě.

„Všichni ti, kteří byli v tom transportu, se dostávají do táborové sekce BIIb. Nazývá se to terezínský rodinný tábor, protože do bloků jsou umístěni jak muži, ženy, tak i děti,“ vysvětluje historik Památníku Terezín Tomáš Fedorovič.

Vězňové ale netušili, že mají v dokumentech napsanou zkratku SB znamenající zvláštní zacházení. „V němčině je to sonderbehandlung a znamenalo to, že po šestiměsíční době hájení a karanténě měli být zlikvidováni,“ dodává Fedorovič.

Pedagog Fredy Hirsch

V zářijovém transportu byl také Fredy Hirsch, pedagog, který po nacistické okupaci Československa organizoval pro židovské děti program. Dětem později pomáhal i v terezínském ghettu a v Osvětimi.

„Nechal pro ně zřídit dětský blok, kde děti nezažívaly tu krutost. Ono to zní laskavě, terezínský rodinný tábor, ale podmínky tam byly stejné jako v ostatních. Na dětském bloku nebyly vystaveny krutým podmínkám jako třeba jejich rodiče,“ popisuje Fedorovič.

O tom, že Němci chtějí transport zlikvidovat, se Fredy Hirsch dozvěděl krátce před tragickými událostmi 8. března 1944.

‚Všichni zemřeli, zůstala jen botička.‘ V Osvětimi konzervují dětskou obuv a pátrají po osudu rodin

Číst článek

„Fredy Hirsch měl představu, že zachrání děti. To se mu nepodařilo. A když už viděl, že se mu to nepodaří, tak velice znejistěl,“ vyprávěla Paměti národa Věra Jílková, která v Osvětimi pomáhala Hirschovi na dětském bloku s výukou. Fredy Hirsch byl ten samý den nalezen mrtvý. Dodnes není jisté, zda spáchal sebevraždu, nebo ho někdo zabil.

Svědectví z rezavé plechovky

Jak zřejmě vypadaly poslední okamžiky téměř čtyř tisíc mužů, žen a dětí v noci z 8. na 9. března 1944, víme díky svědectví židovského vězně Salmena Gradowského, který pracoval v osvětimských krematoriích. Jeho zápisky se našly po válce schované ve zrezivělé plechovce.

„Pochod smrti začal. Jdou hrdě, pevným krokem, odvážně a nebojácně, jako by šli vstříc životu (…). Ve velkém bunkru stojí a čekají tisíce obětí. Čekají na smrt. Najednou se odtamtud ozve živelný zpěv. Vysocí důstojníci zůstali stát jako opaření,“ napsal Gradowský

Lidé jdoucí na smrt podle Gradowského vzpomínek zpívali Internacionálu, Hatikvu a československou hymnu: „Posílají nyní českému národu poselství z hrobu: Nechť se Češi odhodlaně postaví na odpor a přichystají se k boji.“

Terezínský rodinný tábor nacisté definitivně zlikvidovali v červenci 1944, kdy zavraždili dalších 3500 lidí.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme