OBRAZEM: Když přišla ničivá voda. Povodně v roce 1997 braly lidské životy, bouraly domy i celé čtvrti

V roce 1997 poničily povodně velkou část Moravy. Během záplav zahynulo 50 lidí. Jsou to nejtragičtější povodně v Česku ve 20. století.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavena byla zhruba třetina Česka, nejvíce Morava a východní Čechy. Postiženo bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, například části Otrokovic, Uherského Hradiště, Přerova a Olomouce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milada Říháková z otrokovické čtvrti Kolonka vzpomíná na povodně v roce 1997.

Evakuováno bylo 80 tisíc lidí (z toho víc jak 10 tisíc jich zůstalo bez střechy nad hlavou). Škody dosáhly 63 miliard korun (přibližně 12 procent státního rozpočtu roku 1997).

Například Otrokovice patřily k obcím, které živelná pohroma zasáhla nejvíce. Záchranáři museli evakuovat 6500 občanů, zaplaveno bylo 1082 domácností a škody byly tři miliardy korun. Do zaplavených objektů se lidé nedostali i několik dnů.

V Uherském Hradišti bylo evakuováno z 1200 domů více než 5000 obyvatel. Pod vodou se tam ocitlo 373 hektarů území, na němž žilo 16 700 obyvatel. Mezi další vodou postižené lokality patřily Uherský Ostroh, Staré Město, Huštěnovice, Babice a Kostelany nad Moravou.

V Kroměříži bylo zcela zničeno nebo určeno k demolici dvanáct domů, v celém okrese jich bylo šedesát. A na Valašsku voda nejvíce škodila ve Valašském Meziříčí. Zaplaveno bylo autobusové nádraží, velká křižovatka i přilehlé komunikace k nádraží Českých drah.

Tomáš Fránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme