Pozadí setkání ve vile Tugendhat: Slavné místo pod stromem vybral sám Klaus

Před 25 lety bylo konečně jasno: Československo se rozdělí na dva státy. Po dlouhém jednání v brněnské vile Tugendhat to 26. srpna oznámili lídři ODS Václav Klaus a HZDS Vladimír Mečiar. O hladký průběh schůzky se staraly desítky lidí a na výsledky jednání byli zvědaví i obyvatelé z okolí vily.

ROZPAD ČESKOSLOVENSKA Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar a Václav Klaus na legendárním snímku během jednání na zahradě vily Tugendhat

Vladimír Mečiar a Václav Klaus na legendárním snímku během jednání na zahradě vily Tugendhat | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

„Nápad to dobrý nebyl, ale myslím, že to nedopadlo špatně,“ říká Radiožurnálu Ladislava Suchá, která bydlí kousek od vily Tugendhat. A přesně před 25 lety šla kolem. „Viděli jsme u vily spoustu lidí a nakonec jsme zjistili, že je tu pan Klaus s panem Mečiarem. Říkali jsme si, že to určitě dobře dopadne. Pořád jsme doufali, že se Česká republika neodtrhne,“ dodává pamětnice.

„První přijel pan premiér Klaus. Ptali jsme se, kde to máme připravit. Rozhlédl se a vybral to místo, které známe z fotografií – pod krásným stromem. A my jsme tam nachystali sezení,“ říká tehdejší brněnský primátor ODS Václav Mencl, který se stal hostitelem schůzky.

„Když přijel premiér Mečiar, tak se ho zeptal, zda by souhlasil, aby si tam sedli sami. Bylo to závěrečné jednání, na kterém už víceméně domlouvali kalendář, tzn. co se má stát a kdy se to má stát. Proto to vešlo do povědomí jako rozhodující chvíle, kdy se řeklo datum 31. 12. 1992,“ vzpomíná Mencl.

Fotografií z jednání je velmi málo, ale oba politici na nich vypadají velice uvolněně a klidně. Jsou jen v košilích, bez sak. Takže až takto poklidné to bylo – usmívali se? „Jojo, usmívali, opravdu,“ dodává.

„Byla to tehdy zvláštní doba a my jsme si uvědomili, že jsme se ocitli u situace, která možná jednou bude popsaná v historii,“ říká manažer hotelu International, který zajišťoval spolu s dalšími patnácti lidmi catering pro oba politiky. Vzpomíná především na nervy, které jim způsobily rozsypané koláče, když se jejich cateringové auto připletlo k nehodě. Takže se musely nechat ihned napéct nové.

Výsledky jednání si pak přišla poslechnout i paní Suchá. „Přišli pan Klaus s panem Mečairem a sdělili nám, že definitivní rozhodnutí je, že se Česká republika od té slovenské oddělí,“ vzpomíná.

Politici záměr oznámili před půlnocí. „K 1. 1. 1993 předpokládáme, že by vznikla Republika česká a Republika slovenská jako dva státní útvary,“ oznámil Vladimír Mečiar.

„Dojde-li k tomuto procesu tak, jak je plánován a připravován, v klidné, kontrolované formě, tak věřím, že můžeme nalézt se Slovenskem lepší vztahy, dlouhodobě trvalejší vztahy, než jsou vztahy dosavadní,“ pronesl Václav Klaus.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme