Poškozený orloj, vyhořelá věž. Podívejte se na fotky ze Staroměstského náměstí po pražském povstání

Jedním z míst, kde během pražského povstání probíhaly nejtvrdší boje, bylo Staroměstské náměstí v Praze. Důvodem bylo, že přímo na náměstí nebo poblíž se nacházelo velitelství SS i povstalců, nacistický hnědý dům i samotná Staroměstská radnice. Ta byla podle historika Tomáše Jakla z Vojenského historického ústavu symbolem převzetí moci. Jak řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, radnice i domy v okolí proto byly během bojů vážně poškozeny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co se během pražského povstání na Staroměstském náměstí stalo? Co vedlo k masivnímu poškození například Staroměstské radnice?
Staroměstské náměstí se od 5. května stalo místem intenzivních bojů. Na tomto malém prostoru se soustředilo několik velmi důležitých jak povstaleckých, tak nacistických institucí. V Právnické fakultě Univerzity Karlovy na konci Pařížské třídy sídlilo velitelství Waffen-SS pro braný obvod Čechy a Morava, které Němci velmi tvrdě bránili, protože tam sídlil velitel Waffen-SS pro Čechy a Moravu Carl von Pückler-Burghauss.

Třetí den pražského povstání: útok jednotek SS, důležitá úloha vesnic a problémy na severu

Číst článek

Na samotném Staroměstském náměstí naopak zase sídlilo velitelství Alex generála Františka Slunečka v domě U Kunerlů. Nacházela se tady také Staroměstská radnice, která byla důležitá pro ovládnutí hlavního města Prahy, které bylo takovým důležitým symbolickým momentem v přechodu od nacistické okupace zpět k samostatné Československé republice. Nacházel se zde také nacistický hnědý dům, což bylo sídlo jedné z nižších složek nacistické moci.

Kdy došlo k poškození Staroměstské radnice?
O jednotlivé opěrné body na Staroměstském náměstí – zejména tedy o hnědý dům a protilehlou Staroměstskou radnici – probíhaly od 5. května tvrdé boje mezi povstalci a Němci, do kterých zasahovala i obrana velitelství Waffen-SS.

Na fotografiích můžete vidět vrak německého samohybného děla StuG III, které pocházelo právě z některé z výcvikových jednotek SS, a několik kusů těchto strojů bránilo právě právnickou fakultu a přijížděli i na Staroměstské náměstí a ostřelovaly Staroměstskou radnici a domy obsazené povstalci. 6. května se povedlo povstalcům pancéřovou pěstí jedno z těchto samohybných děl zničit.

Němci sami potom to samohybné dělo ještě ostřelovali od právnické fakulty, aby nemohlo padnout do rukou povstalců.

8. května se na Staroměstské náměstí probila přes Karlín a Poříčí německá bojová skupina z Milovic. Byla to bojová skupina vytvořená v milovickém vojenském prostoru a vyslána jako jedna ze čtyř německých bojových skupin k potlačení pražského povstání a k vyproštění německé posádky. Její tlak z Celetné a Dlouhé ulice vedl k eskalaci bojů na Staroměstském náměstí.

Povstalcům se podařilo zničit další samohybné dělo Hetzer. Ale německá obrněná vozidla pronikla na Staroměstské náměstí, obklíčila Staroměstskou radnici, ostřelovala domy v okolí, tam jsou vidět zásahy jak na radničních budovách, tak na domech v Celetné ulici. Další samohybné dělo pak povstalci zničili zase pancéřovou pěstí na náměstí Franze Kafky, tedy směrem ke Kaprově ulici za chrámem svatého Mikuláše. Tato obrněná vozidla zapálila budovu Staroměstské radnice.

Jak konkrétně byla Staroměstská radnice poškozená?
Především vyhořelo pseudogotické Nobileho křídlo, které již nebylo obnoveno a dnes z něj zbývá jen takový poslední střep zdiva přitisknutý k věži Staroměstské radnice. Vyhořely i historické budovy, vyhořela věž, poškozen byl také orloj. Co se týče ztrát, tak v podstatě nejtěžší utrpěl Archiv hlavního města Prahy, který byl v radnici uložen. Ohni padly za oběť mnohé archiválie i z nejstaršího období nevyčíslitelné hodnoty.

Jinak požárů v okolí Staroměstského náměstí bylo daleko víc. Polovina Pařížské třídy, celé bloky domů u právnické fakulty padly za oběť německé dělostřelbě. Nezmínil jsem totiž, že Němci ostřelovali také Staroměstské náměstí a prostor okolo z protiletadlové baterie na Letenské pláni. Ty plochy domů nebyly obnoveny, na jejich místě dnes stojí hotel Intercontinental. Na Staroměstském náměstí byl zasažen i dům U Kunerlů, kde sídlilo velitelství Alex generála Františka Slunečka.

Druhý den pražského povstání: barikády v ulicích, útok německých letadel i zapojení vlasovců

Číst článek

Kdy se začalo s obnovou Staroměstské radnice?
Práce začaly okamžitě po skončení povstání. Novogotické Nobileho křídlo ale nebylo obnoveno i z toho důvodu, že nebylo považováno pražskými architekty za nějak zvlášť hodnotné. Šlo o budovu z 19. století, která byla vybudována v takovém historizujícím duchu a mnohými byla odsuzována jako kýč. Křídlo zabíralo dominantní část náměstí. Od té doby se vlečou různé soutěže na dostavbu Staroměstské radnice.

Lze určit, kdy přesně vznikly tyto fotografie ze Staroměstského náměstí?
Jsou pořízené ráno 9. května. Je to ten okamžik, kdy Němci už jsou pryč a Rudá armáda ještě daleko. Vidíme tam pražské hasiče, kteří právě dohašují požáry na Staroměstském náměstí. Staroměstská radnice už je uhašená, tu hasili už 8. května večer po té, co Němci podepsali kapitulaci.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme