Před 77 lety začala bitva o Británii. Do vzdušných bojů proti Luftwaffe zasáhlo také 88 Čechoslováků

Spojené království si připomíná 77 let od začátku letecké bitvy o Británii. V létě roku 1940 se v ní Velká Británie i s pomocí zahraničních pilotů ubránila přesile nacistické Luftwaffe. Hlavní vzpomínková akce se odehrála už v neděli v Capel-le-Ferne v hrabství Kent na východě Anglie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spitfire se připravuje ke startu z ranveje pardubického letiště. | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

I přes nástup spitfirů byly páteří britského stíhacího letectva stále ještě letouny Hawker Hurricane. Na nich létala i československá 310. stíhací peruť nebo největší československé eso Bitvy o Británii Josef František, který ale létal v polské 303. stíhací peruti.

Podle Toma Neila, který za řízením Hurricanu tehdy také seděl, mělo osm kulometů stíhačky munici jen na asi 14 nebo 15 vteřin palby. Sestřelit německý stroj tak prý nebylo vůbec snadné.

Británie, která tehdy v Evropě stála osamocená proti Hitlerovi, v boji o svá letiště, radarové stanice nebo továrny zvítězila, a zmařila tak plánovanou invazi. Pomohlo jí k tomu taky 88 československých nebo 145 polských pilotů.

Hawker Hurricane MK. IIc | Foto: Jiří Hošek

Letka Spitfirů | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme