Před 85 lety obsadila německá vojska Československo. O den později vyhlásil Hitler protektorát

Před 85 lety se začala psát nejtemnější kapitola československých dějin. 15. března 1939 obsadila německá vojska zbytky okleštěného Československa. Definitivně tak dokončila zkázu, která začala podpisem Mnichovské dohody o postoupení československého pohraničí nacistickému Německu v září 1938.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„15. března 1939 jsme ráno stáli u rádia, maminka, tatínek a já. Rádio hlásilo, že k nám právě vstupuje německá armáda, že jsme obsazení německou říší,“ vzpomínala na tragické březnové události Eva Dobšíková pro Paměť národa. V té době jí bylo sedm let. „Byla jsem malá a pamatuju si, jak rodiče zůstali úplně zdrceni, jak když je praští,“ doplnila Dobšíková.

Spolehlivá pravá ruka prezidenta Háchy. Jiří Havelka byl přednosta kanceláře, spojka s odbojáři i ‚zrádce‘

Číst článek

V šest hodin ráno překročilo 350 tisíc německých vojáků hranice. Začala operace s názvem Březnový vítr. „Pořád ta znělka z Vltavy. Pražská... ,Zachovejte klid, prosím. Německá armáda překročila naše hranice. Zachovejte klid, prosím.‘ A zase ta znělka,“ popisovala Paměti národa Daruše Burdová, jak se o okupaci dozvěděla z rozhlasového vysílání.

„Vím, že maminka plakala. Otec byl hodně smutný a říkal: ,To bude hrůza, co nás teď všechno čeká‘,“ vzpomíná Burdová.

„Obsazení probíhá velmi rychle. V podstatě v řádech hodin už dosahují Prahy a nad ránem za rozbřesku už jsou na Hradčanech první vozy,“ upozorňuje historik Vojtěch Kyncl z Vojenského historického ústavu.

„Ono se v té době už opravdu nedalo nic dělat, protože celý ten obranný systém Československa byl rozbitý a nebyly možnosti, jak se bránit takové obrovské přesile, která ještě navíc byla posílena o vojenský materiál, který nacisté získali v opuštěném pohraničním pásmu, který tam musel zůstat. Takže Československo už bylo vydáno napospas,“ líčí historik.

Bojovali ve Francii, v Anglii opravovali letouny, po válce je zavřeli. Příběhy českých mechaniků RAF

Číst článek

Spolu s wehrmachtem přijelo také obávané gestapo a příslušníci jednotek SS. Nacisté okamžitě začali zatýkat německé emigranty, komunisty a představitele inteligence. Zatímco němečtí vojáci obsadili Pražský hrad, z Berlína vyrazil po náročné noci plné vyhrožování a nátlaku zpátky do okupované vlasti prezident Emil Hácha.

Srovnat Prahu se zemí

„Göring vyhrožoval Háchovi, že pokud nepodepíše a pokud se nestane vazalem nacistické třetí říše, tak že Prahu srovná se zemí a to opravdu reálně hrozilo,“ dodává Vojtěch Kyncl. V Praze už Háchu vítal Adolf Hitler, který tam v předstihu dorazil z České Lípy.

„Co je zajímavé, když se podíváme na těch pár vteřin filmového záznamu, který je z Pražského hradu, tak za zády už má Hitler dokonce Reinharda Heydricha a samozřejmě Himmlera, takže tu nejužší suitu gestapa a později vedení hlavního říšského bezpečnostního úřadu, což už ale značí i další postup nacistů v nově zřízeném protektorátu,“ vysvětluje Kyncl. 

S tou perestrojkou opatrně, varoval kolegy normalizační televizní ředitel Zelenka

Číst článek

Československá armáda, která dostala příkaz neklást postupujícím německým vojákům odpor, musela jen bezmocně přihlížet, jak nacisté obsazovali česká, moravská a slezská města.

„Je to takový smutný příběh, protože ta armáda nemohla v podstatě dělat nic zásadního. Ano, filmy jako Tmavomodrý svět ukazují jasně, ten výsměch ze strany nacistů byl výrazný, protože ji dostali do situace, která byla neřešitelná,“ říká Kyncl.

16. března 1939 vydal Adolf Hitler výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Německá nadvláda v českých zemích trvala dalších šest let.

Lucie Korcová, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme