'Přehnaně invazivní' kritizuje rekonstrukci Juditiny věže Klub za starou Prahu

Národní památkový ústav nesouhlasí s projektem chystané rekonstrukce Juditiny věže Karlova mostu v Praze, sdělil mluvčí ústavu Jan Cieslar. Opravy plánuje Praha 1, kterou za způsob a podobu projektu kritizuje Klub Za starou Prahu. Klub má prostory věže od města pronajaty. Podle ústavu v případě uskutečnění rekonstrukce hrozí to, že národní kulturní památka přijde o historickou autenticitu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu | Foto: Robert Zlatohlávek / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu. Stavba byla součástí Juditina mostu, který stál na místě dnešního Karlova, a vznikla v románském slohu ve 12. století.

"Postoj Národního památkového ústavu (NPÚ) vychází z obav z možného rizika ztráty autenticity Juditiny věže, které vyplývají ze studie předložené projektantem. Největší obavy vyvolaly navrhované statické zásahy, a proto byl návrh jako celek odmítnut," uvedl mluvčí NPÚ.

Dodal, že s ohledem na význam Karlova mostu je potřeba k rekonstrukci věže, která je nutná, přistupovat s maximální citlivostí. Plány radnice jsou podle památkářů moc invazivní a zbytečně zasahují do konstrukce stavby.

Radnici za postup a plány rekonstrukce kritizuje také Klub Za starou Prahu, který ve věži od roku 1927 sídlí a má uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2093. Klub ve věži od roku 2007 provozuje knihkupectví a pořádá přednášky, koncerty a další akce pro veřejnost.

Podobně jako NPÚ považuje spolek chystanou rekonstrukci za příliš invazivní a navíc se obává toho, že jej radnice z památky vystěhuje a vytvoří v ní prostory pro turisty. Praha 1 to popírá, podle mluvčí radnice Veroniky Blažkové smlouva platí a spolek si bude muset najít jiné prostory pouze po dobu rekonstrukce.

Podle Prahy 1 s jejich záměrem souhlasí magistrátní památkáři, jejichž stanovisko je na rozdíl od NPÚ závazné a stavební úřady se jím musejí řídit. Památka je v havarijním stavu a vyžaduje generální opravu. Do věže zatéká a mykologický průzkum odhalil v konstrukci dřevokaznou houbu. V případě zdržení oprav podle mluvčí radnice hrozí nevratné poškození stavby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme