Před českou spravedlností si můžete odplivnout, řekl před smrtí generál, kterého ve vězení mučili

Mnozí odbojáři, zvláště ti, kteří bojovali proti komunismu a strávili mnoho let ve vězení v 50. letech, cítí zklamání. Jejich věznitelé a mučitelé, i když je dokázali identifikovat, nebyli potrestáni. Jak se dnes žije českým válečným veteránům z druhé světové války a někdejším protikomunistickým odbojářům?

Tento článek je více než rok starý.

PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kácha

Generál Tomáš Sedláček | Zdroj: Post Bellum

Například generál Tomáš Sedláček potkal svého vyšetřovatele na ulici – člověk, co ho ve vyšetřovně tloukl, si dožil v poklidu v domově důchodců. U výslechu v Úřadu vyšetřování zločinů komunismu stačilo opakovat, že si nic nepamatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před českou spravedlností si můžete odplivnout, řekl před smrtí generál, kterého ve vězení mučili

Jiný přístup zvolil pověstný vyšetřovatel StB z Uherského Hradiště – Alois Grebeníček, otec někdejšího komunistického poslance Miroslava Grebeníčka. Nechával se zapírat, nepřebíral úřední oznámení, vymlouval se na zdravotní stav.

Další hojně medializovaný případ komunistického zločince, bývalého prokurátora Karla Vaše, skončil v roce 2002 nepřekvapivým verdiktem soudkyně, že případ justiční vraždy Heliodora Píky je promlčen.

Tomáš Sedláček, vězeňská fotografie z roku 1952 | Zdroj: Post Bellum

Bývalí političtí vězni rezignovali, povětšinou jim ve vedení soudního sporu již nedovoluje zdravotní stav a vidí u medializovaných případů, jak obtížné je komunistickým zločincům jejich činy dokázat a dostat je před soud.

„Před českou spravedlností si může každý uplivnout,“ řekl Paměti národa před patnácti lety generál Miroslav Kácha, hrdina protikomunistického odboje. Za komunismu dostal doživotí a odseděl si jedenáct let vězení.

Vyšetřovatelé Miroslava Káchu fyzicky mučili několik měsíců, nikdy nebyli potrestáni. Spravedlnosti se bývalí političtí vězni už nedovolají, vyšetřovatelé z 50. let jsou již s největší pravděpodobností po smrti. Stejně jako Miroslav Kácha, který zemřel v roce 2010.

Starosti hrdinů 20. století

Pamětníci s pohnutými osudy 20. století se cítí být izolováni, zapomenuti, prožívají obavy, co s nimi bude dál. Potýkají se se zdravotními a sociálními problémy jako mnoho seniorů v této zemi. U těchto lidí, co se zachovali za války a komunismu statečně, se setkáváme s hrdostí, shodují se redaktoři Paměti národa.

Jakub Suchel, ředitel Centra pomoci Paměti národ | Zdroj: Post Bellum

Válečným veteránům, bývalým vězňům svědomí hrdost často nedovolí žádat stát o pomoc, i když ji potřebují, upozorňuje ředitel Centra pomoci Paměti národa Jakub Suchel. Úkolem centra podle něj je mimo jiné vytvořit vlídnou atmosféru, ve které budou pamětníci ochotni se svěřit sociálním pracovníkům, co konkrétně potřebují.

Stovky žijících hrdinů československého druhého a třetího odboje, tedy za 2. světové války a komunismu, mají dnes přes 90 let. Umírají v době války na Ukrajině, v nejistotě způsobené inflací a razantním zvyšováním cen energií.

Jejich důchody v mnoha případech nestačí na úhradu za jídlo, oblečení a teplo. Ocitají se v bezvýchodné situaci, staří lidé si nemohou přivydělávat brigádami. Mnozí kvůli zdraví odmítají opouštět své byty a zůstávají zcela odkázáni na pomoc okolí.

Jakub Suchel, ředitel centra pomoci, prosí veřejnost, aby v této době byla zvlášť pozorná k potřebám starých lidí a pomohla jim.

Mikuláš Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme