Od přátelství ke zradě. Jak vypadala společná cesta Gottwalda a Slánského

Spojovalo je budování socialismu v Československu i nekritický obdiv ke Stalinovi a Sovětskému svazu. Mezi dvěma nejmocnějšími muži komunistické strany - Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským bylo zpočátku mnohaleté přátelství. Přesto Gottwald nakonec neváhal Slánského obětovat. Právě jejich vztahu je věnovaný středeční díl našeho seriálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald a Rudolf Stránský

Klement Gottwald (vlevo) a Rudolf Slánský | Zdroj: Profimedia

V květnu 1951 pronesl Rudolf Slánský u příležitosti 30. výročí komunistické strany bilanční projev, ve kterém se vrátil k událostem z února 1948.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si třetí díl seriálu o procesu se Slánským.

„25. únor roku 1948 se stal dnem velikého vítězství pracujícího lidu a komunistické strany. Vítězstvím, jehož organizátorem a strůjcem byl soudruh Klement Gottwald,“ pronesl tehdy Slánský.

O půl roku později to byl ale právě Klement Gottwald kdo dal souhlas se zatčením Slánského.

„Slánský, který byl začátkem roku 1951 oslavován a veleben, pak v létě ztratil funkci generálního tajemníka. Byl to jasný pokles v hierarchii vládnoucí strany,“ upozorňuje historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma.

Klement Gottwald a Rudolf Slánský přitom měli za sebou dlouhou společnou cestu. Už v roce 1929 se jako mladí komunisti zmocnili vedení KSČ - to se jim přezdívalo „karlínští kluci“ podle místa, kde tehdy sídlil sekretariát strany. A spolu také v únoru 1948 stáli v čele komunistického puče.

Pak se ale nad Slánským začla stahovat mračna. Podle Tůmy zatloukl pomyslný poslední hřebík do jeho rakve Stalinův blízký spolupracovník Anastáz Mikojan.

‚Ztratil důvěru Stalina‘

Slánský byl součástí mocenského triumvirátu. Vlastní slova o nepřátelích se obrátila proti němu

Číst článek

„Vysvětlil Gottwaldovi, že Slánský ztratil důvěru Stalina a že existují vážné důvody se domnívat, že je Slánský zapleten do spiknutí. Těžko říct, jestli Gottwald opravdu věřil, že se Slánský něčím provinil. Spíš ne, ale dal souhlas k jeho zatčení a vyšetřování,“ popisuje historik.

Ihned po svém zatčení chtěl Slánský naspat Gottwaldovi dopis v naději, že ho jeho letitý přítel zachrání. O rozsudcích ve vykonstruovaných procesech rozhodovalo právě vedení strany.

„Když už Slánský vypovídal podle toho, co od něj vyšetřovatelé očekávali, schválně citoval Gottwalda. Doufal, že Gottwald dostane výslechové protokoly k dispozici a pochopí, že tady něco nefunguje. Ten ale dobře věděl, jak to všechno je a domníval se, že hraje i o vlastní krk. Jeho politická a vlastně i kriminální role je v tomhle ohledu samozřejmá,“ doplňuje Tůma.

Slánský byl popraven v prosinci 1952 a Gottwald ho nakonec přežil jen o pár měsíců. Zemřel 14. března 1953.

V dalším díle seriálu se zaměříme na antisemitismus v pozadí procesu s údajným spikleneckým centrem Rudolfa Slánského.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme