Pravda vítězí. Poslechněte si soubor nahrávek nacistické rozhlasové propagandy ze září 1938

Nacistická propagandistická vysílačka Pravda vítězí začala z Vídně vysílat v češtině, a to krátce po obsazení Rakouska hitlerovským Německem. V rozhlasovém archivu se dochoval soubor nahrávek této stanice datovaný od 8. do 22. září 1938.

Praha/Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hitlerova návštěva v Sudetech 3. 10. 1938 – Konrad Henlein vpravo vedle Adolfa Hitlera | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-H13192 / CC-BY-SA

Dochované záznamy zachycují v naprosté většině české vysílání, slovenské je v souboru zastoupeno jen okrajově. Technická kvalita nahrávek je velmi nevyrovnaná, některé jsou místy nesrozumitelné, jiné zvukově značně rozkolísané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Archiv Plus (repríza)

Vysílačka byla kamuflována jako vysílání vídeňských Čechů, z dochovaných nahrávek je však zjevné, že se jedná o propagandistické vysílání, jehož cílovou skupinou byli občané Československa, a to hlavně ti žijící mimo hlavní centra a také ve smíšených krizových oblastech.

Dochované nahrávky pocházejí z období, které těsně předcházelo mnichovské kapitulaci. Odrážejí stupňující se nacistický nátlak na naši první republiku, zvyšující se mezinárodní izolaci Československa i vypuknutí sudetoněmeckého povstání z 12. září 1938. Všechny tyto skutečnosti jsme podle možností ilustrovali vybranými úryvky.

Eduard Stehlík: Hitler v roce 1938 vyhrál mediální válku. Je otázka, jestli by skutečně zaútočil

Číst článek

Patologicky vyhrocený antisemitismus

Vysílání má řadu atributů klasicky vytvářené propagandy: obratně jsou citovány světové deníky, tiskové agentury i demokratičtí politici západních zemí. Dále jsou využívány citace z nejrůznějších československých periodik a ostentativně jsou citováni také představitelé nacistického Německa – v prvé řadě Adolf Hitler, ze sudetoněmeckého prostředí pak Konrád Henlein.

Zaujme takřka všudypřítomný a patologicky vyhrocený antisemitismus. Ten je – vzhledem k četnosti jeho využívání v nacistické propagandě, a tedy i v dochovaných nahrávkách — zastoupen v několika ukázkách.

Své dostanou i zednáři a demokratická československá garnitura v čele s prezidentem Edvardem Benešem. Na přímý rozvrat Československa vysílačka sází vyvoláváním paniky ohledně zásobování a pevnosti měny.

Všichni otloukánci jsou pak spojováni s komunismem a komunisty. Za necelý rok přitom uzavře nacistické Německo se Sovětským svazem pakt Molotov-Ribbentrop a na jeho základě společně zlikviduje Polsko.

Obě totalitní mocnosti se přitom dohodly i na dalším rozdělení zájmových sfér. V té době už ovšem vysílačka Pravda vítězí nevysílala, protože nacisté ji už, po rozbití Československa a obsazení Čech a Moravy, přestali potřebovat.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme