Proti tyranii zla, nenávisti a lži. Uplynulo 49 let od sebeupálení 'polského Palacha' Siwce

Přesně před 49 lety se na protest proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil na stadionu ve Varšavě Polák Ryszard Siwiec. O jeho odkazu se ale mluví stále málo, myslí si ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já, Ryszard Siwiec, zdráv na těle i na duchu, jsem se po dlouhém boji a úvaze rozhodl vyjádřit protest proti totální tyranii zla, nenávisti a lži, které ovládají svět,“ tato slova uvedl Polák ve své závěti. Upálil se několik měsíců před Janem Palachem.

Srpen '68 na unikátních barevných fotografiích. Polskému geologovi ležely desítky let v šuplíku

Číst článek

Devětapadesátiletý polský úředník a otec pěti dětí Ryszard Siwiec se zapálil na oslavách dožínek na varšavském Stadionu Desetiletí 8. září 1968. Přestože k sebeupálení došlo na stadionu plném lidí, dlouho se o něm mlčelo. O to se postarala tehdejší komunistická moc – o činu Ryszarda Siwiece se neobjevila ani jediná zpráva v novinách.

„Ani v Polsku nebyl jeho čin v sobě komunismu známý, Poláci se o jeho existenci dozvěděli stejně jako Češi až po roce 89,“ vysvětlil serveru iROZHLAS.cz ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Po pádu režimu se situace změnila a Siwiec postupně dostal posmrtně nejvyšší české, slovenské a polské státní vyznamenání.

Dva identické pomníky

V roce 2009 věnovala Praha Siwiecovi ulici na Žižkově. Sídlí v ní Ústav pro studium totalitních režimů. O rok později tam byl odhalen Siwiecův pomník. Tam také už letos 25. srpna proběhl pietní akt, který Siwiecův čin připomněl.

Ten samý pomník stojí před dnešním varšavským Národním stadionem, na kterém se Siwiec v roce 1968 upálil. „Fyzické stopy už existují, myslím si ale, že se o jeho činu a odkazu stále mluví málo, není to v Polsku tak viditelná postava, jako je v Česku Jan Palach,“ myslí si ředitel Polského institutu. V Česku i v Polsku jsou tak podle Ruczaje velké resty.

„Siwiec je světlý příklad sounáležitosti, toho vzájemného cítění a společného úsilí směrem ke svobodě, proto si zaslouží být připomínán a měl by být důležitým symbolem pro polsko-české vztahy,“ řekl Maciej Ruczaj serveru iROZHLAS.cz.

Obelisk připomínající oběť Ryszarda Siwiece před varšavským Národním stadionem | Foto: Petr Vavrouška

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme