‚Provokace nezodpovědných skupin a výtržníků.‘ Před 50 lety lidé demonstrovali proti okupaci

Před padesáti lety se lidé odhodlali k jednomu z posledních projevů nespokojenosti s vývojem v zemi. Ve dnech 6. a 7. listopadu 1968 se v Praze, Bratislavě, Brně, Českých Budějovicích a některých dalších městech konaly protisovětské demonstrace, během nichž demonstranti strhávali vyvěšené sovětské vlajky a zapalovali je, pokusili se stavět barikády proti ozbrojeným příslušníkům policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O deset dní později se studenti ještě odhodlali k třídenní stávce a poslední masový projev nespokojenosti nastal při prvním výročí okupace 21. srpna 1969 na pražském Václavském náměstí. (ilustrační foto) | Foto: Post Bellum

Demonstrovali převážně mladí lidé, kteří využili příležitosti 51. výročí bolševické revoluce v Rusku. 

VIDEO: Dosud neznámé záběry ze srpnové okupace. Natočil je finský student, film schovával 50 let

Číst článek

Akce na potlačení protestu se kromě policie zúčastnili příslušníci armády i Lidových milic. Ti proti demonstrujícím použili obušky a požární stříkačky a jen v Praze bylo zadrženo a předvedeno 176 osob. Rudé právo tehdy psalo o provokacích „nezodpovědných skupin občanů“ a „výtržníků“.

Někteří ze zadržených byli poté obžalováni, jiní byli nahlášeni zaměstnavatelům nebo školám, následovala vyloučení ze škol či nemožnost dalšího postupu v zaměstnání. O deset dní později se studenti ještě odhodlali k třídenní stávce a poslední masový projev nespokojenosti nastal při prvním výročí okupace 21. srpna 1969 na pražském Václavském náměstí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme