První vánoční pohlednice pochází z Británie. Zpočátku na ně zkoušeli tisknout i klauny nebo motýly

Zatímco u Česku už vánoční pohlednice stále častěji nahrazují textové zprávy a e-maily, například ve Velké Británii jsou stále oblíbené klasické papírové vánoční pohlednice. Každý rok jich před Vánoci pošlou obyvatelé Spojeného království skoro miliardu. Což je mimochodem nejvíc odeslaných pohlednic na obyvatele. Nakonec vůbec první pohlednice se zrodila právě v Británii, a to už v roce 1843.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První dochovaná vánoční poheldnice pochází z Británie, a to z roku 1843

První dochovaná vánoční poheldnice pochází z Británie, a to z roku 1843 | Zdroj: Victoria and Albert Museum

„Toto je vůbec první vánoční pohlednice. Je tištěná a ručně kolorovaná. V době svého vzniku se ten nápad příliš neujal, možná kvůli vysoké ceně. Jedna pohlednice stála šilink, což bylo hodně. Móda vánočních pohlednic přišla až o pár desítek let později,“ ukazuje historička Louisa Priceová kartičku, na které sedí početná rodina kolem prostřeného stolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

První vánoční pohlednice pochází z Británie.Natáčel zpravodaj Jaromír Marek

Každý má v ruce číši vína a nápis na obrázku hlásá: „Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok.“ Pohlednice je z roku 1843.

„Nové technologie umožnily v průběhu 19. století rychlejší a levnější tisk a vánoční pohlednice se mohly rychle rozšířit. Zpočátku si je mohli dovolit pouze bohatí, ale náklady na výrobu se snižovaly. Masovému rozšíření pomohl rozvoj poštovních služeb i skutečnost, že do konce 19. století byla většina lidí v Anglii gramotných. I to přispělo k rozvoji tradice,“ přibližuje Radiožurnálu pro změnu historička umění Alice Rowellová.

Na konci viktoriánské doby už byla nabídka vánočních pohlednic bohatá. Pravda, některé motivy nás překvapí. Kdo by dnes na vánoční pohlednici čekal motýly nebo klauna.

„Vydavatelé testovali vkus lidí. Vánoční motivy se teprve hledaly a některé jsou tak opravdu nečekané a bizarní. Třeba broučci tancující s žábami pod úplňkem,“ doplňuje.

Čtyři recepty na vánoční cukroví. Připravte si dárky s láskou a srdcem přímo z vaší kuchyně

Číst článek

Postupem času se i motivy vánočních pohlednic ustálily. A některé se udržely dodnes. „Na mnoha vánočních pohlednicích je i dnes poštovní vůz tažený koňmi. Doba, kdy vznikla tradice vánočních pozdravů, byla zlatým věkem kočárů a koněspřežné pošty. Ten motiv se chytil, a když se řekne Vánoce, představíme si koně táhnoucí poštovní vůz,“ tvrdí profesor londýnské univerzity Simon Eliot.

Těch úplně nejstarších vánočních pohlednic bylo v roce 1843 vyrobeno jen 1000. Do dnešních dnů se zachovalo 21 z nich. Zprvu neúspěšný nápad státního úředníka a podnikatele sira Henryho Colea, který vymyslel první vánoční pohlednici, se ale nakonec ujal.

Historička umění Alice Rowellová s historickými vánočními pohlednicemi | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme