Jako Kec u Jankova? Falckrabě přichází o kadeř. Co by za to dal maršálek!

Donedávna živé úsloví „Dopadl jako Kec u Jankova“ se váže k bitvě, která sama upadla do hlubokého zapomnění. Není divu: v Jankově, obci zasazené do malebné krajiny mezi Voticemi a Blaníkem, si v roce 2045 připomenou už čtyři sta let ode dne, kdy se tu strhly jedny z nejkrvavějších bojů třicetileté války.

Tento článek je více než rok starý.

Rčení pod rentgenem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Jako Kec u Jankova.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Jako Kec u Jankova. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Ano, je to dávno. Historikové však říkají, že to byla jedna z nejdůležitějších bitev této války, možná vůbec ta nejdůležitější, protože císařská armáda dostala u Jankova od Švédů strašidelný výprask. „Císařská válečná moc si u Jankova zlomila vaz,“ konstatuje lapidárně znalec válečných tažení sedmnáctého století, švédský dějepisec Peter Englund.

Cesta na Vídeň – ale jak se mělo záhy ukázat, také k vestfálskému míru – byla po Jankovu náhle otevřená. I když se potom válčilo ještě tři roky, k další velké bitvě už císařští neměli síly. A nedokázali Švédům zabránit ani v drancování Pražského hradu a Malé Strany.

KEC U JANKOVA

Jako „Kec“ u Jankova dopadne ten, který skončí bídně. Johanna von Götz, císařského polního maršálka, zastřelili u Jankova na Benešovsku v jedné z nejvýznamnějších bitev třicetileté války Švédové.

Kdo může za jankovské fiasko?

Vrchní velitel císařských Melchior von Hatzfeld byl přinejlepším průměrný velitel a u Jankova narazil na soupeře, kterému se nemohl rovnat. Švéd Lennart Torstenson, revmatik „s malými ústy a smyslně klenutým chřípím“ (Englund), dostal pro své taktické a strategické vlohy přezdívku Blesk. Ovládal umění obchvatu, dovedl ve svůj prospěch využít možnosti, které nabízel terén, a coby původně dělostřelecký důstojník uměl švédskou artilerii rozmístit tak, že mu to od začátku dávalo výhodu nad nepřítelem.

Hatzfeldovi se do riskantní bitvy v předjaří roku 1645 nechtělo, jenže co měl dělat, když po boji prahl císař! Který, v rámci nátlaku na Hatzfelda, dokonce šířil, že mu zjevila Panna Marie a slíbila mu slavné vítězství.

V jednom momentu se u Jankova zdálo, že zvítězit by přece jen mohli císařští: prohrávali, ale pak podnikli překvapivý útok a obrátili na útěk švédské mušketýry. V cestě však stály švédské vozy s naloupeným majetkem a císařští zapomněli na boj a pustili se do drancování.

Bitva u Jankova, Treatrum Europæum, Vol. 5. (1647). | Zdroj: Wikimedia Commons

Co se dělo dále, vypráví současník, český kantor Kocmánek, který ve svých Pamětech popsal dobu mezi rokem 1619 a 1648: „Majíce téměř jako v rukou vítězství, je ničemně stratili, poněvadž nepřítel uznal a to spatřil, že císařské vojsko již toliko k loupeži chvátá a měří. Pročež znovu na lid císařský s velikou furí udeřil a je potloukl, pobil a k utíkání šerednému přinutil a za utíkajícími se prudce honil, ano i některé vzáctné oficíry zjímal.“ 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

V nepřehledném terénu a v tuhém boji, kdy létaly kulky ze všech stran, měli někteří důstojníci štěstí. Třeba falckrabě Karl Gustav, budoucí švédský král, se mohl naparovat nad průstřelem v klobouku, v kabátě i v košili. Čtvrtá kulka, která těsně minula falckraběcí skráň, připravila Karla Gustava o kadeř. 

Zato císařský polní maršálek Johann von Götz, horkokrevný opilec, kterého Kocmánek vzletně označuje za „vzáctného pána a výborného válečníka“, měl u Jankova štěstí jen zpočátku. Švédové pod ním zastřelili čtyři koně, a když sedal na pátého, zabili i samotného Götze. Na pohřeb do Prahy ho odvezli s dvěma průstřely.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme