Mauzoleum? Když má bratr rád svou sestru tam, kde se zrodil Hermafrodit

Před dvěma tisíci třemi sty a několika desítkami let miloval ve městě Halikarnassu bratr sestru a sestra bratra a z té velké lásky vzešlo první mauzoleum.

Rčení pod rentgenem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Mauzoleum. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Ten bratr se jmenoval Maussolos a vládl - formálně pod perskou svrchovaností, ve skutečnosti však samostatně - jihozápadu Malé Asie. Maussolovou metropolí byl Halikarnassos, město, v němž se řečtí přistěhovalci mísili s domorodým národem Kárů.

MAUZOLEUM

Vznosná hrobka. K vidění například na moskevském Rudém náměstí, kam chodí lidé okukovat zbytky ostatků Vladimíra Iljiče Lenina. Sám Lenin si přál normální pohřeb.

Římský architekt Vitruvius ve svých Deseti knihách o architektuře chválí plán, podle něhož byl Halikarnassos vybudován.

Omýváno vlnami Egejského moře, zvedalo se město terasovitě do výše jako hlediště antického divadla. Vynikalo dvěma výbornými přístavy, účelně řešeným panovnickým palácem - prý ho navrhl sám Maussolos - a proslulým pramenem, v němž splynutím potomka Herma a Afrodity s nymfou Salmakidou vznikl první oboupohlavní tvor, Hermafroditos.

Největší ozdobou Halikarnassu bylo však Mauzoleum, šestačtyřicet metrů vysoká Maussolova hrobka, která byla pro svou krásu a působivost zařazena mezi sedm divů starověkého světa.

Sedm starověkých divů světa. Zleva po směru hodinových ručiček pyramidy v Gíze, visuté zahrady Semiramidiny, mauzoleum v Halikarnassu, kolos rhodský, maják na ostrově Faru, Artemidin chrám v Efesu a Diova socha v Olympii. | Zdroj: Wikimedia Commons

Na základně z cihel obložených mramorem stál zásvětní chrám obklopený galerií šestatřiceti sloupů. Ty nesly střechu pyramidálního tvaru ukončenou plošinkou a sousoším skládajícím se ze čtyř koní, vozu a ženské a mužské postavy. Předpokládá se, že to je Maussolos a Artemisia, jeho sestra a zároveň (jak to kárské zákony dovolovaly) i manželka. 

Muži je ještě dnes možné pohlédnout do tváře rámované dlouhými vlasy a přistřiženou bradkou. Pohledný obličej nese výraz klidu a vznešenosti, nicméně plné rty naznačují sklony k smyslnosti. Třímetrová skulptura, stejně jako několik dalších upomínek na Mauzoleum, je v majetku Britského muzea a k vidění je i na jeho internetových stránkách. Tamtéž si lze prohlédnout sochu, která údajně zpodobňuje Artemisii. Ovšem ta už obličej nemá. 

Osmý div světa? Císař skládá verše, zkoumá život ptáků a trápí vědce otázkami

Číst článek

Podle starověkých zpráv Artemisia svého bratra velice milovala a přežila ho jen o čtyři nebo pět let. Než se po něm ustýskala, dala mu v Mauzoleu vybudovat pomník, který zvěčnil jeho jméno. Architekty budovy, na jejíž výzdobě se podíleli nejlepší řečtí sochaři té doby jako Skopas či Praxiteles, byli Pytheos a Satyros. Není vyloučeno, že s výstavbou své hrobky začal už sám Maussolos - ale hlavní duší stavby byla nepochybně Artemisia. Dokončení Mauzolea se však nedožila ani ona. 

V době, kdy halikarnasské Mauzoleum ještě stálo, vzniklo několik dalších impozantních mauzoleí. Nejznámější z těchto monumentálních hrobek je římské mauzoleum císaře Hadriana, válcovitá stavba na kvádrovém podstavci o celkové výšce přes padesát metrů. Později se z císařské hrobky stala papežská pevnost a vězení a začalo se jí říkat Andělský hrad. 

Halikarnasské Mauzoleum zaniklo ve středověku. Poškodilo ho zemětřesení a pak ho johanité využili jako zdroj stavebního materiálu pro hrad, který v Halikarnassu budovali. Na místě, kde Mauzoleum stávalo, zbylo pár kamenů, a ty jsou dnes v podzemí. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme