Epigon? Bratři se vraždí dvojsmrtnými kopími, protřelí státníci jihnou

Thébský král Oidipus - to je ten, který chtěl tak dlouho znát pravdu, až se ji dozvěděl a vypíchl si oči - měl dva syny. Když Oidipus opustil své město, bratři se pohádali o to, kdo má právo na trůn. Eteokles byl úspěšnější a Polyneikes šel do vyhnanství.

Rčení pod rentgenem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Epigon. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Otec, kterého exulant vyhledal, aby dostal požehnání, Polyneika nepotěšil. V jedné ze Sofoklových her na něj křičí:

„Ty lumpe lumpů, jdi odtud s kletbami, jež volám na tebe:
ať zbraní nezmocníš se rodné země své, kéž zhyneš v souboji,
až bratra usmrtíš, který vyhnal tě!“

EPIGON

V moderní době každý, který se pokouší otrocky napodobovat své umělecké vzory - a zoufale se mu přitom nedostává jejich tvůrčí síly a vynalézavosti.

Polyneikes přesto vytáhl proti Thébám a před jejich branami se s Eteoklem navzájem probodli, „dvojsmrtná kopí si vrazili v hruď“ (Sofokles, Oidipus na Kolónu).

V bitvě padlo i šest hrdinů, kteří Polyneika na tomto tažení „sedmi proti Thébám“ provázeli: Adrastos, Amfiaraos, Hippomedon, Kapaneus, Parthenopaios, Tydeus. Po deseti letech bylo sedmero padlých otců pomstěno jejich devíti syny, kteří Théb dobyli – totiž Aigialeem, Alkmaionem, Amfilochem, Diomedem, Euryalem, Polydorem, Promachem, Sthenelem a Thersandrem.

Souboj Eteokla a Polyneika na etruské nádobě ze 4.-3. st. př. Kr. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Adrastos možná první bitvu přežil a jeho syn Aigialeus možná v té druhé padl. To však není podstatné. Důležité je, že Řekové říkali potomkům epigonoi. První epigoni byli tedy hrdinové.

A co víc: hrdinové úspěšní.

Za epigony byli označováni i synové diadochů - vojevůdců, kteří si mezi sebou rozdělili impérium Alexandra Makedonského. Také tihle epigoni byli originální zjevy. Ztraťme pár slov alespoň o dvou z nich.

Demetrios Poliorketes, syn Alexandrova generála Antigona Jednookého, byl znamenitý voják a charismatický politik.

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

„Nebývalé osobní kouzlo mu podmaňovalo srdce žen, vojáků, nesčetných přátel, a dokonce i zkušených a protřelých státníků. V jeho osobnosti se spojovala královská majestátnost s jiskrným vtipem a nevyčerpatelná energie s nevšední inteligencí,“ napsala o Demetriovi znalkyně helénistické epochy Anna Świderková. 

Jiným pozoruhodným epigonem zmíněné doby je Ptolemaios II. řečený Filadelfos čili Milující sestru. Tento egyptský panovník miloval svou starší sestru Arsinoe natolik, že se s ní oženil. Podporoval vědce a vědy. V Alexandrii, svém sídelním městě, dal zřídit botanickou a zoologickou zahradu. Za jeho vlády byl dokončen slavný maják na ostrově Faru, jeden ze sedmi divů starověkého světa. 

Starobylé slovo epigon nabylo nynějšího urážlivého zabarvení až v devatenáctém století.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme