Epigon? Bratři se vraždí dvojsmrtnými kopími, protřelí státníci jihnou

Thébský král Oidipus - to je ten, který chtěl tak dlouho znát pravdu, až se ji dozvěděl a vypíchl si oči - měl dva syny. Když Oidipus opustil své město, bratři se pohádali o to, kdo má právo na trůn. Eteokles byl úspěšnější a Polyneikes šel do vyhnanství.

Rčení pod rentgenem Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Epigon.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Epigon. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Otec, kterého exulant vyhledal, aby dostal požehnání, Polyneika nepotěšil. V jedné ze Sofoklových her na něj křičí:

„Ty lumpe lumpů, jdi odtud s kletbami, jež volám na tebe:
ať zbraní nezmocníš se rodné země své, kéž zhyneš v souboji,
až bratra usmrtíš, který vyhnal tě!“

EPIGON

V moderní době každý, který se pokouší otrocky napodobovat své umělecké vzory - a zoufale se mu přitom nedostává jejich tvůrčí síly a vynalézavosti.

Polyneikes přesto vytáhl proti Thébám a před jejich branami se s Eteoklem navzájem probodli, „dvojsmrtná kopí si vrazili v hruď“ (Sofokles, Oidipus na Kolónu).

V bitvě padlo i šest hrdinů, kteří Polyneika na tomto tažení „sedmi proti Thébám“ provázeli: Adrastos, Amfiaraos, Hippomedon, Kapaneus, Parthenopaios, Tydeus. Po deseti letech bylo sedmero padlých otců pomstěno jejich devíti syny, kteří Théb dobyli – totiž Aigialeem, Alkmaionem, Amfilochem, Diomedem, Euryalem, Polydorem, Promachem, Sthenelem a Thersandrem.

Souboj Eteokla a Polyneika na etruské nádobě ze 4.-3. st. př. Kr. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Adrastos možná první bitvu přežil a jeho syn Aigialeus možná v té druhé padl. To však není podstatné. Důležité je, že Řekové říkali potomkům epigonoi. První epigoni byli tedy hrdinové.

A co víc: hrdinové úspěšní.

Za epigony byli označováni i synové diadochů - vojevůdců, kteří si mezi sebou rozdělili impérium Alexandra Makedonského. Také tihle epigoni byli originální zjevy. Ztraťme pár slov alespoň o dvou z nich.

Demetrios Poliorketes, syn Alexandrova generála Antigona Jednookého, byl znamenitý voják a charismatický politik.

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

„Nebývalé osobní kouzlo mu podmaňovalo srdce žen, vojáků, nesčetných přátel, a dokonce i zkušených a protřelých státníků. V jeho osobnosti se spojovala královská majestátnost s jiskrným vtipem a nevyčerpatelná energie s nevšední inteligencí,“ napsala o Demetriovi znalkyně helénistické epochy Anna Świderková. 

Jiným pozoruhodným epigonem zmíněné doby je Ptolemaios II. řečený Filadelfos čili Milující sestru. Tento egyptský panovník miloval svou starší sestru Arsinoe natolik, že se s ní oženil. Podporoval vědce a vědy. V Alexandrii, svém sídelním městě, dal zřídit botanickou a zoologickou zahradu. Za jeho vlády byl dokončen slavný maják na ostrově Faru, jeden ze sedmi divů starověkého světa. 

Starobylé slovo epigon nabylo nynějšího urážlivého zabarvení až v devatenáctém století.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme