Heuréka! Nalehko v ulicích. Množství písku, jakož i konoid a sféroid

Jen si to představte: jdete si po ulici a náhle se proti vám vyřítí vážený vědec bez kouska oděvu, rozjařeně výská, mává rukama, koulí očima a huláká Heuréka! Možná vás dokonce políbí nebo štípne.

Tento článek je více než rok starý.

Rčení pod rentgenem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Heuréka!

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Heuréka! | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Trápili jste se dlouho nějakým obtížným problémem a náhle vám svitlo řešení? Pak pochopíte Archimeda.

Tento antický Řek, fyzik a matematik, objevil v lázni zákon, který dnes známe právě pod jeho jménem. Jistě si vzpomenete: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené.

HEURÉKA!

Česky: A mám to! Přišel jsem na to! Zdaž si to tu a tam neříkal i spisovatel Jakub Arbes? Vždyť nám odkázal tuto nádhernou větu:: „Když já dostanu nápad (rozuměj, literární inspiraci), tak to se u Arbesů peče husa!“

Jenže tahle slova dal Archimedes dohromady až mnohem později. V první chvíli zařval jen: Heuréka! Což ve staré řečtině znamená: Našel jsem! (anebo Mám to!).

A tak jak byl, to jest nahý, se z lázně rozběhl do ulic sicilského města Syrakusy.

Jen si to představte: jdete v poklidu po ulici a náhle se proti vám vyřítí vážený vědec bez kouska oděvu (anebo možná v bederní roušce, jak uvádí menšina zpravodajů), rozjařeně výská, mává rukama, koulí očima a huláká Heuréka.

Možná vás dokonce políbí, poplácá nebo štípne.

Musel to být zážitek - samozřejmě, pokud je ta historka pravdivá.

Faktem je, že Heuréka se při vyřešení obtížného problému volá i dnes.

Archimedes v lázni - dřevoryt ze 16. století. | Zdroj: Wikimedia Commons

Archimedes proslul i jiným výrokem: „Nedotýkej se mých kruhů!“ Prý to bylo poslední, co v životě řekl.

Jeho Syrakusy, které Archimedes pomáhal bránit svými válečnými stroji, dobyli v roce 212 před Kristem Římané. Vojáci měli přísný příkaz nezabíjet Archimeda, který mohl být římské vojenské mašinérii svými nápady velice užitečný. Vždyť uměl na dálku zapalovat nepřátelskou flotilu a vyzvedávat do výšky zvláštním drapákem celou, jakkoli těžkou loď.

Ale jak se tak římští vojáci řítili syrakuskými ulicemi, narazili na nerudného, hádavého starce, který si, vřava nevřava, sveřepě kreslil v písku obrazce. Dostali se s tím podivínem do sporu a zabili ho. Byl to Archimedes - muž, který měl být z rozkazu římského generála Marcella za každou cenu ušetřen. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Archimedes vystudoval v egyptské Alexandrii. Vynalezl zvláštní šroubovitý zvedák na vodu, jímž se mohly odvodňovat doly, anebo zavlažovat pole. Říká se mu Archimedův šroub. Ale možná to byl vynález dřívější: prý to zařízení znali už ve starém Babylonu, údajně tam zavlažovalo Semiramidiny zahrady. 

Čteme-li názvy některých Archimedových odborných prací, těžko se zbavujeme dojmu, že si z nás autor utahuje: Množství písku. Konoid a sféroid. Studie o tom, kolikrát se mohou kuželosečky setkat. 

Archimedes se intenzivně zabýval i principem páky. S tím souvisí další jeho slavné rčení: „Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí!“

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme