Hydra? Nejenže byla zběhlá v krutostech: ta potvora zabíjela, i když spala!

Esence obludnosti a zákeřnosti sídlila pod platanem a setkání s ní málokdo přežil. S příšerou nakonec zúčtoval až hrdinův kyj, který jí srazil hlavy. O posmrtný život hydry se postarali novináři.

Rčení pod rentgenem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Hydra

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Hydra | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Na místě zvaném Lerna, nedaleko peloponéského města Argu, mívala pod rozložitým platanem doupě jedovatá příšera.

Lernská hydra byla nejen nebezpečná, ale i odporná. Někdo ji přirovnává k sani, jiný k monstróznímu plazu. Další zdůrazňuje, že tělo se podobalo velkému psovi. Na dlouhých krcích se kýval blíže neurčený počet hlav: sedm, osm, devět, ba padesát, sto či tisíc. Nejčastěji se uvádí, že jich bylo devět.

HYDRA

Bájná bytost s mnoha hlavami nadaná špatnou povahou a zázračnou regenerační schopností. Esence obludnosti, zákeřnosti, zhoubnosti, nezdolatelnosti. Častý příměr v novinařině a politice.

Na dřevorytu ze šestnáctého století má lernská hydra šupinaté tělo, dvě lví pracky, dlouhý, zatočený ocas a sedm lvích hlav ozdobených korunkou.

Ve starověku však převládalo mínění, že hlavy mají hadí nebo lidské vzezření. Jedna byla nesmrtelná a ty ostatní měly nevídanou regenerační schopnost: když je někdo uťal, narostly na místě každé z nich dvě hlavy nové.

Rozpory v líčení lernské hydry jsou pochopitelné. Setkání s ní přežil málokdo.

Hesiodos ji charakterizuje jako „v krutostech zběhlou". Nejenže svým jedovatým dechem zamořovala pole, řeky a lernské bažiny. Nejenže dovedla zabíjet i ve spánku - kolemjdoucí se mohl nadechnout otráveného vzduchu, který se od spící hydry šířil široko daleko. On dokonce usmrcoval i pouhý pach jejích stop!

Hrdina Herakles a jeho synovec a pomocník Iolaos byli proti prudkému jedu zjevně imunní. Herakles, který měl nařízeno hydru zahubit, jí kyjem zblízka srážel hlavy a Iolaos brzy přišel na to, jak zabránit jejich zmnožování. Krvácející pahýly upaloval hořícími větvemi.

Herakles účtuje s hydrou. | Zdroj: Wikimedia Commons

Poslední, nesmrtelnou, ještě syčící hlavu pohřbil Herakles pod velkým balvanem, „kde od té doby spočívá v záštiplném snění" (José Luis Borges).

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Hydru si oblíbili novináři. Postarali se jí o posmrtný život. Jejího jména si cení jako úderného výrazu, který je přitom všem srozumitelný. Nemusí se vysvětlovat, nemusí se o něm přemýšlet. Klišé jedna radost.

Číhá na nás zloba na všech stranách; zavilý Němec, sveřepý Maďar, zrádný Polák, černožlutá hydra Vídně," nechává psát Karel Čapek hrdinu své povídky Podivuhodné sny redaktora Koubka.

A kdo zjistil první, že hydra, která za svého pozemského života jen škodila, může být po smrti leckomu užitečná? Samozřejmě že Herakles. Koho zasáhl šípy omočenými v žluči lernské hydry, tomu nepomohli ani bohové.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme