Nabob? Kdo hodně bere, ten si může pořídit i poslanecké křeslo

O nadutých zbohatlících říkáme, že jsou to nabobové. Za „příliš vlezlé, vulgární a ostentativně bohaté“ byli nabobové považováni už v druhé půli osmnáctého století, kdy se objevili v Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Rčení pod rentgenem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Nabob.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Nabob. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Ve svých Dějinách anglicky mluvících národů, Dílu třetím, Věku revoluce, to píše Winston Churchill - a dodává, že naboby v Británii „všechny vrstvy nenáviděly a záviděly jim“

NABOB

Přezíravě se chovající zbohatlík, zpravidla příslušník bílé rasy. Původní nabobové alias navábové měli pleť tmavší, protože na svět přišli v Indii.

K svým pohádkovým majetkům i k svému jménu přišli nabobové v Indii. Britové ve službách Východoindické společnosti brali od Indů plnými hrstmi úplatky a dary dobrovolné i vynucené.

„Jejich nízké platy je na jedné straně nutily a na druhé povzbuzovaly k tomu, aby přijímali od obyvatel úplatky, dary a bakšiš.“ (Churchill do třetice a v tomto textu naposledy.) 

Mnozí z těchto mužů, jako například Robert Clive, se v Indii výrazně zasloužili o impérium. Vyhrávali bitvy proti početně podstatně silnějším nepřátelům a všestranně rozšiřovali sféru britského vlivu.

Ovšem krom staré dobré Anglie mysleli v Indii i na sebe. A natolik soustředěně, že si po návratu do Británie mohli pořídit vše, po čem zatoužili, včetně parlamentního křesla. 

Z Indie si nabobové přivezli i svou přezdívku. Je to zkomolenina výrazu naváb, který původně neznamenal nic hanlivého. Byl to titul vysoce postaveného, fakticky nezávislého vládce v rámci říše Velkých Mughalů. Naváb byl guvernér či spíše místokrál s velkou mocí a s odpovídajícím bohatstvím. 

Nabob - satirický obrázek pranýřující korupci v britské Východoindické společnosti, konec 18. století. | Zdroj: Wikimedia Commons

Jeden z nejznámějších navábů, Bengálec Sirádžuddaula, se dopustil té nepředloženosti, že se v roce 1756 pustil v Bengálsku do Britů. Rok nato ho v bitvě u Palásí porazil Clive, hlavně díky tomu, že britským vojákům nezvlhl střelný prach a že jejich velitel dokázal obří nepřátelskou armádu rozklížit ještě před bojem. Naváb přišel brzy potom o život a Clive zase přišel k majetku za čtvrt milionu liber. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Nabob je také jméno americké doprovodné letadlové lodi, která v letech 1943 až 1944 sloužila v britském námořnictvu. Po válce fungovala třicet let jako obchodní plavidlo. V roce 1977 ji koupil Tchaj-wan. Na šrot. 

Smutný konec - ale Clive neměl o nic veselejší. Britské veřejné mínění se obrátilo proti němu a Clive musel svůj postup v Indii obhajovat před dvěma vyšetřovacími parlamentními výbory. Dolní sněmovna ho nakonec očistila a slavnostně prohlásila, že Clive prokázal Británii velké a cenné služby. Jenže Clive - unavený, zklamaný a vážnou nemocí oslabený - spáchal sebevraždu.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme