Nabob? Kdo hodně bere, ten si může pořídit i poslanecké křeslo

O nadutých zbohatlících říkáme, že jsou to nabobové. Za „příliš vlezlé, vulgární a ostentativně bohaté“ byli nabobové považováni už v druhé půli osmnáctého století, kdy se objevili v Británii.

Rčení pod rentgenem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Nabob. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Ve svých Dějinách anglicky mluvících národů, Dílu třetím, Věku revoluce, to píše Winston Churchill - a dodává, že naboby v Británii „všechny vrstvy nenáviděly a záviděly jim“

NABOB

Přezíravě se chovající zbohatlík, zpravidla příslušník bílé rasy. Původní nabobové alias navábové měli pleť tmavší, protože na svět přišli v Indii.

K svým pohádkovým majetkům i k svému jménu přišli nabobové v Indii. Britové ve službách Východoindické společnosti brali od Indů plnými hrstmi úplatky a dary dobrovolné i vynucené.

„Jejich nízké platy je na jedné straně nutily a na druhé povzbuzovaly k tomu, aby přijímali od obyvatel úplatky, dary a bakšiš.“ (Churchill do třetice a v tomto textu naposledy.) 

Mnozí z těchto mužů, jako například Robert Clive, se v Indii výrazně zasloužili o impérium. Vyhrávali bitvy proti početně podstatně silnějším nepřátelům a všestranně rozšiřovali sféru britského vlivu.

Ovšem krom staré dobré Anglie mysleli v Indii i na sebe. A natolik soustředěně, že si po návratu do Británie mohli pořídit vše, po čem zatoužili, včetně parlamentního křesla. 

Z Indie si nabobové přivezli i svou přezdívku. Je to zkomolenina výrazu naváb, který původně neznamenal nic hanlivého. Byl to titul vysoce postaveného, fakticky nezávislého vládce v rámci říše Velkých Mughalů. Naváb byl guvernér či spíše místokrál s velkou mocí a s odpovídajícím bohatstvím. 

Nabob - satirický obrázek pranýřující korupci v britské Východoindické společnosti, konec 18. století. | Zdroj: Wikimedia Commons

Jeden z nejznámějších navábů, Bengálec Sirádžuddaula, se dopustil té nepředloženosti, že se v roce 1756 pustil v Bengálsku do Britů. Rok nato ho v bitvě u Palásí porazil Clive, hlavně díky tomu, že britským vojákům nezvlhl střelný prach a že jejich velitel dokázal obří nepřátelskou armádu rozklížit ještě před bojem. Naváb přišel brzy potom o život a Clive zase přišel k majetku za čtvrt milionu liber. 

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Nabob je také jméno americké doprovodné letadlové lodi, která v letech 1943 až 1944 sloužila v britském námořnictvu. Po válce fungovala třicet let jako obchodní plavidlo. V roce 1977 ji koupil Tchaj-wan. Na šrot. 

Smutný konec - ale Clive neměl o nic veselejší. Britské veřejné mínění se obrátilo proti němu a Clive musel svůj postup v Indii obhajovat před dvěma vyšetřovacími parlamentními výbory. Dolní sněmovna ho nakonec očistila a slavnostně prohlásila, že Clive prokázal Británii velké a cenné služby. Jenže Clive - unavený, zklamaný a vážnou nemocí oslabený - spáchal sebevraždu.

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme