Dnes před 80 lety: Heydrich se stěhuje do Prahy a v protektorátu umírá parašutista Kolařík

Český rozhlas v sérii historických zpravodajských rekonstrukcí připomíná, co předcházelo hrdinskému činu českého odboje za druhé světové války: atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od útoku parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka v květnu uplyne 80 let. Den za dnem projekt připomíná, co se tehdy dělo v protektorátu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reinhard Heydrich

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich se 1. dubna 1942 přestěhoval do Panenských Břežan. Od toho dne jezdil do kanceláře známou kobyliskou zatáčkou, kde si na něj 27. května 1942 počkali parašutisté Gabčík a Kubiš. | Foto: Fotobanka Profimedia

Na začátku dubna 1942 se Reinhard Heydrich s těhotnou manželkou Linou a třemi dětmi stěhuje z bytu na Pražském hradě do dolního zámku v Panenských Břežanech zhruba dvacet kilometrů od centra Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes před 80 lety: Poslechněte si první díl historického zpravodajského audiodeníku.

Od toho dne tak bude jeho auto cestou na Pražský hrad projíždět ostrou zatáčkou mezi Kirchmayerovou ulicí a V Holešovičkách pod Vychovatelnou v Kobylisích, kde jeho řidič Johannes Klein musí zpomalit.

V tu dobu jsou v protektorátu už od konce roku 1941 parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík s úkolem zaútočit na Reinharda Heydricha.

Teď je 1. dubna 1942 a ten samý den Heydrich dostává informaci, že četníci našli v okolí Ořechova zásobník s operačním materiálem, padáky a falešné doklady Ivana Kolaříka.

Ivan Kolařík, jeden z členů z operace Operace Anthropoid | Foto: United Kingdom Government | Zdroj: Wikimedia Commons | ©

Dvaadvacetiletý parašutista je ztratil před pěti dny během seskoku jeho výsadku Out Distance na území protektorátu.

Mezi doklady a potravinovými lístky měl především fotografii své snoubenky i s věnováním: „Věnuji a až do smrti na Tebe budu myslet. Milada Hrušáková“.

Vše si přebírá gestapo a začíná vyšetřování. V bezvýchodné situaci, a především ve snaze ochránit svoje spolubojovníky a rodinu spáchá Ivan Kolařík prvního dubna sebevraždu.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme