OBRAZEM: Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastnilo více než 1000 účinkujících

Zhruba 1100 lidí v historických uniformách, zbraně i děla mohli lidé v sobotu vidět ve Slavkově u Brna a jeho okolí. Účastníci předváděli rekonstrukci dvou ukázek z bitvy tří císařů, která se tam odehrála před 213 lety.

Slavkov u Brna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když celou bitvu u Slavkova vyhráli Francouzi, letošní první bitevní ukázku vyhráli Rusové. „Vzhledem k tomu, že to není oslava Napoleonova vítězství, ale připomínka samotné bitvy, tak se to hlavní tvůrce scénáře rozhodl odměnit. Bitva tak skončí vytlačením Francouzů z jedné části bojiště,“ řekl za pořadatele reportérce Českého rozhlasu Brno Richard Klimovič.

Celkem byly na programu dvě bitevní ukázky. Druhou doplnily pyrotechnické efekty a závěrečný ohňostroj. Oběma ukázkami se prolíná příběh fiktivního prostého vojáka Jana Nepomuka Prokeše.

Zaplatili byste devět milionů korun za Napoleonův klobouk? Vítěz aukce v Lyonu ano

Číst článek

„První ukázka je zpočátku bojů, kdy se jednotka přesouvá do postavení a naráží na malý francouzský předvoj. Druhá, večerní ukázka navazuje na konec bitvy, kdy v rámci ústupových bojů rakouská armáda kryla ústup ruské kolony,“ popisuje Ivan Vystrčil z pořádající společnosti Alcabaldo.

Repríza bitevní ukázky se uskuteční ještě v neděli v 10 hodin dopoledne v zámeckém parku v Sokolnicích. Zakončí ji pietní akt u pamětního kříže.

Bitva tří císařů

Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805 v okolí obcí Telnice a Tvarožná. Francouzská armáda tehdy velmi drtivě porazila své soupeře. Těmi byla vojska koalice, ve kterých převažovali hlavně vojáci ruského cara Alexandra I. a také oddíly rakouského císařství.

Bitva u Slavkova je pravděpodobně tou nejznámější, která se na území Moravy kdy udála. Vojenští stratégové ji považují za jedno z mistrovských děl vojenské taktiky.

Alena Hesová, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme