Věž Červeného kostela v Olomouci ukrývala dokumenty z doby výstavby i fotografie z 80. let

Především dobové dokumenty a noviny skrývalo kovové pouzdro, které v pondělí vyjmuli z makovice rekonstruované věže Červeného kostela v centru Olomouce. Nejstarší archiválie pocházely ze začátku 20. století a nejmladší pak z konce 80. let minulého století, kdy byl tento kostel zatím naposled rozsáhle rekonstruován. V pouzdru byly uloženy i mince či více než tři desítky let staré snímky dlouholetého fotoreportéra ČTK Vladislava Galgonka.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kovovém pouzdře se našly i dobové dokumenty ze začátku 20. století, nejmladší potom z 80. let minulého století | Foto: Petr Běhal | Zdroj: ČTK

„Byly tam doklady z období vzniku založení kostela a jeho výstavby. Především doklad o položení základního kamene z roku 1901, pak také dobový německý tisk, který vycházel v Olomouci. Byly tam i vídeňské noviny,“ řekl v pondělí novinářům Miroslav Koudela ze Státního okresního archivu v Olomouci, který letité předměty z pouzdra opatrně vytahoval.

Pouzdro skrývalo také doklady o činnosti německé evangelické církve v Olomouci a pamětní zápis, který připomínal její historii od 60. a 70. let 19. století až do zahájení stavby Červeného kostela.

„Byly tam i dokumenty z období předchozí rekonstrukce kostela v roce 1988. Hlavně dobový tisk, docela pěkné fotografie a pak i mince a pamětní medaile vědecké knihovny vydaná v roce 1966,“ podotkl Koudela.

Před otevřením schránky odborníci spekulovali, že bude skrývat počítačovou disketu, která měla být dokladem nástupu moderních datových médií na konci 80. let minulého století.

„Nakonec ji tam naši předchůdci nedali. Zase až tam moc překvapivých věcí tam tedy nebylo,“ uvedl Koudela. Podle něj jsou ale cenné dokumenty týkající se založení kostela a svůj význam mají i soubory dobových fotografií, na kterých je zachycen Červený kostel i přilehlá část centra Olomouce.

Dobové dokumenty, které se našly v makovici rekonstruované věže Červeného kostela v Olomouci | Foto: Petr Běhal | Zdroj: ČTK

Dvouletá rekonstrukce

Červený kostel, jehož stavba byla dokončena v roce 1902, je 55 metrů vysoký. Od roku 1956 byl využíván jako sklad knih Vědecké knihovny v Olomouci.

Nová zjištění o migraci Keltů. Šperky z Duchcovského pokladu jsou z odlišných geografických zdrojů

Číst článek

V roce 2019 byly knihy převezeny do nového archivu v okrajové části města a od loňského podzimu je rekonstruován. Dvouletou opravu připravilo hejtmanství. Stát má zhruba 140 milionů korun.

„Nyní, v rámci největší rekonstrukce Červeného kostela od doby jeho založení, bude kovová schránka s dobovými dokumenty na čas přemístěna a bezpečně uložena v trezoru depozitáře knihovny,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

Krajský úřad podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) připravuje plán využití Červeného kostela, který by měl sloužil například ke kulturním účelům.

Předchozí vedení hejtmanství podle Suchánka přichystalo rekonstrukci, aniž by mělo jasnou představu budoucího využití kostela a zároveň špatně naplánovalo financování projektu.

Krajský úřad se proto snaží najít dotační zdroje, aby nákladnou rekonstrukci nemusel platit pouze ze svého rozpočtu.

Kovové pouzdro nalezené ve věži Červeného kostela v Olomouci i třicet let staré fotografie | Foto: Petr Běhal | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme