Jan Palach | Michaela Danelová / iROZHLAS.cz

Palachovy Všetaty:
‚Zde žil a odtud za svobodu českého
národa na smrt odešel‘

Všetaty | Kristina Roháčková, Michaela Danelová |

Čtěte celý článek


Uplynulo 50 let ode dne, kdy se Jan Palach upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Server iROZHLAS.cz se při té příležitosti vydal po jeho stopách v domovských Všetatech. Podívejte se, kam chodil do školy, kde pracovala jeho matka, na rodný dům, kde konečně vzniká důstojný památník, i na další místa s ním spojená.

Všetaty

Ve středočeských Všetatech se kříží dvě větší cesty. Na okamžik se scházejí na náměstí, kde také stojí místní základní škola. Jedna se táhne od přilehlého hřbitova až na druhý konec městysu na nádraží, druhá vede podél obytných domů rozesetých do ulic nesoucích přízviska velikánů české historie až do další obce.

Dvoupatrovému domu u nenápadného Tišického potoka na kraji dnešní Smetanovy ulice by ještě před rokem málokdo věnoval zvláštní pozornost. Na zdi chátrající budovy s rozbitými okny a neudržovanou zahradou na svého dřívějšího obyvatele upozorňovala jen pamětní deska od Olbrama Zoubka, instalovaná v lednu 1993. Význam onoho místa tak zaštiťoval jen kus olova a poetická slova na něm: „Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel Jan Palach 1948-1969.“

Palachův rodný dům ve Všetatech

Palachův rodný dům ve Všetatech | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Trochu rozdílný pohled se naskytne tomu, kdo se k domu vydá u příležitosti 50. výročí Palachova sebeupálení. Pozemek je obehnaný plotem s cedulemi se zákazem vstupu. Samotnému stavení chybí okna a části střechy, ze stěn vystupují obnažené cihly. Vnitřek domu je i při pohledu zvenčí zcela holý. Nejspíš tedy i Janův pokoj, který býval ve druhém patře. Jen místy mezi tou unylostí rozbořeného materiálu prosvítají zbytky malby či vitráž v okně, kde bývala chodba.

Jan Palach bude navždy spojen s Prahou. S Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, kde – ačkoli pouze krátce – se mu splnil sen studovat historii, a také s Václavským náměstím, na jehož samotném vrcholu, u kašny před Národním muzeem, se rozhodl spáchat svůj čin.

Mnohem větší váhu má však jeho vztah s podstatně menšími Všetaty, které mu byly po celý život domovem a na přechodnou dobu se také staly místem jeho posledního odpočinku. Pojítka se Všetaty ho uzemňují a spojují s člověkem, kterým býval před lidskou pochodní s číslem jedna, jež se následně stala předmětem vykonstruovaných policejních vyšetřování, politických akcí i dodnes přetrvávajících konspiračních teorií.

Palachův rodný dům ve Všetatech.

Palachův rodný dům ve Všetatech. | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Palachův rodný dům ve Všetatech, jeho přeměna na muzeum.

Palachův rodný dům ve Všetatech, jeho přeměna na muzeum. Na fotografii je místo, kde bude promítací salónek | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Vlakové nádraží Všetaty.

Vlakové nádraží Všetaty. | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Okno bývalého koloniálu, kde pracovala máma Jana Palacha. Nádraží ve Všetatech.

Okno bývalého koloniálu, kde pracovala máma Jana Palacha. Nádraží ve Všetatech. | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Pomník Jana Palacha, Všetaty

Pomník Jana Palacha, Všetaty | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

ZŠ ve Všetatech

ZŠ ve Všetatech | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Hrob Jana Palacha, Olšanské hřbitovy

Hrob Jana Palacha, Olšanské hřbitovy. | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Hrob Jana Palacha, Olšanské hřbitovy.

Hrob Jana Palacha, Olšanské hřbitovy. | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Pamětní deska Jana Palacha a Jana Zajíce, Václavské náměstí v Praze

Pamětní deska Jana Palacha a Jana Zajíce, Václavské náměstí v Praze | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Pomník Jana Palacha, Mělník

Pomník Jana Palacha, Mělník | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Gymnázium Jana Palacha, Mělník

Gymnázium Jana Palacha, Mělník | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Dům Jana Palacha protne hranol zla. Památník ve Všetatech odhalí k 50. výročí okupace

Letos začne výstavba památníku Jana Palacha ve středočeských Všetatech. Památník zatím existuje pouze na papíře jako architektonický návrh. Bývalý domek rodiny palachových je už majetkem Národního muzea. Právě odtud student filosofické fakulty odjel na Václavské náměstí v Praze, kde se 16. ledna 1969 na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy polil benzínem a upálil.