Římský chrám pár metrů pod povrchem rušné ulice. V Londýně otevřeli rekonstrukci Mithranea

Představte si rušnou ulici londýnské City. Vstoupíte do supermoderní skleněné budovy, sestoupíte sedm metrů pod úroveň ulice a ocitnete se v jiném prostoru i čase. Právě tak vypadá cesta do nově otevřeného chrámu římského boha Mithry. V podzemí města byl skryt skoro dva tisíce let a k jeho objevu pomohla náhoda. Stálá expozici přibližuje život prvních obyvatel britské metropole.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské Mithraeum se otevřelo zároveň s odhalením evropské centrály Bloombergu

Londýnské Mithraeum se otevřelo zároveň s odhalením evropské centrály Bloombergu | Foto: James Newton | Zdroj: Museum of London Archeology

V podzemí je naprostá tma. Jen odkudsi z dálky jsou slyšet zvuky dávných časů. Jak se přibližují, rozsvěcuje se i vnitřek starobylého chrámu. Pod nohama návštěvníků jsou vidět kamenné základy stavby, světla vyřezávají z umělé mlhy stěny svatyně. Ta se rodí z mlžného oparu. 

„Mithra byl římský bůh, objevuje se v prvním století po Kristu, ale jeho původ je mnohem starší. Do římského světa přišel z Persie. Je to trochu tajemný bůh, mnoho o něm nevíme. Objevuje se vždy jako mladý muž zabíjející býka, což je symbol plodnosti. O jeho kultu a bohoslužbách jemu věnovaných, nevíme nic,“ vysvětluje Sophia Jacksonová z londýnského Archeologického muzea.

Filmový týdeník z roku 1954 přináší záběry senzačního objevu. Jde o jeden z nejvíce vzrušujících okamžiků moderního Londýna. Na místě, kde během války dopadla bomba, se při úklidu sutin našly zbytky římských staveb. Včetně samotného chrámu.

„Archeologický výzkum byl u konce. Zbýval poslední den, když se objevila hlava sochy boha Mithry.  Bylo to ohromné.  Výzkum pokračoval dál a našly se další sochy a tisíce předmětů každodenní potřeby. Díky nim víme, co dávní obyvatelé Londýna jedli, co si oblékali,“ popisuje Sophia Jacksonová.

Přes půl století byly zbytky chrámu k vidění na nároží rušné ulice londýnské city. Potom byly přemístěny na své dnešní místo: do podzemí nově vyrůstající kancelářské budovy Bloombergu, kde vzniklo zbrusu nové moderní muzeum.

„Rekonstrukce chrámu byl ohromný projekt, do kterého byli zapojeni archeologové, umělci, řemeslníci. A všechny ty efekty, které dávají návštěvníkům pocítit atmosféru dávného chrámu, jsou ohromné. Je to místo, kde můžeme lépe pochopit historii Londýna,“ dodává Jacksonová.

Mithraeum je veřejnosti přístupné zdarma, vzhledem k velkému zájmu se ale musejí návštěvníci předem zaregistrovat online.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme