Riskovala život, protože ukrývala parašutistu Opálku. Statečnost Kropáčkové připomíná pamětní deska

Statečnost ženy, která během protektorátu ukrývala parašutistu Adolfa Opálku, od úterý připomíná pamětní deska v pražských Dejvicích. V domě na rohu dnešních ulic Buzulucká a Kafkova neváhala Božena Kropáčková nabídnout azyl veliteli výsadku Out Distance a shánět jídlo dalším výsadkářům, ačkoliv její muž byl tou dobou vězněn nacisty a měla dvě malé děti. Právě z tohoto bytu Opálka po atentátu na Heydricha odešel do krypty kostela v Resslově ulici, kde spolu s dalšími parašutisty po několikahodinovém boji s německou přesilou zemřel. Pamětní desku odhalili zástupci Prahy 6 a armády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když Opálka 5. června 1942 odcházel do úkrytu, dala mu Kropáčková s sebou kromě zásob jídla a cigaret také šedý vlněný svetr, který upletla svému muži ještě před válkou. Václav Kropáček, prvorepublikový důstojník československé armády a po okupaci příslušník domácího odboje, tento svetr nosil i během svého věznění na Pankráci. Opálka v něm prožil poslední dny svého života.

Od nenápadného sadu až po osudnou zatáčku. Vydejte se po stopách Kubiše a Gabčíka

Číst článek

Také Kropáček se nedožil osvobození, nacisté ho popravili v Drážďanech v prosinci 1943. Jeho žena byla po válce za odbojovou činnost oceněna. Po komunistickém převzetí moci v roce 1948 ale čelila obvinění, že napomáhala k nelegálním přechodům hranic, strávila půl roku ve vazbě. Zemřela v roce 1975.

Ze svetru, který je připomínkou hrdinství dvou mužů a jedné ženy, zbylo jen malé klubíčko vlny. Rodina Václava Kropáčka ho sedmdesát let uchovávala jako vzácnou relikvii. Šedočernou melírovanou vlnu před několika lety věnovala jeho snacha do sbírek Vojenského historického ústavu.

Pamětní desku se rozhodla radnice Prahy 6 odhalit u příležitosti 75. výročí atentátu na Heydricha. Dílo vytvořili Jan Dvořák a Radko Šťastný. Kromě nápisu připomínající statečnost Boženy Kropáčkové a jejích dětí je na něm čistý štít obepnutý kruhy, které podle autorů symbolizují bezpečí a jednotu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme