Zažijte rok 1968 na vlastní kůži. Český rozhlas připravuje k výročí okupace hru s rozšířenou realitou

Možná jste šedesátá léta zažili, možná patříte k těm, co se narodili později. V obou případech se do nich můžete dostat – s multimediální hrou, kterou pro vás chystáme. Je součástí vzpomínkového Projektu 1968, který vyvrcholí speciálním vysíláním a koncertem na Václavském náměstí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezentace multimediální aplikace pro hru k projektu 1968 | Zdroj: brainz, Český rozhlas

Multimediální mobilní aplikace vám umožní ponořit se do roku 1968 moderní, zážitkovou formou. Nabídne audioseriál s příběhem, který je založený na skutečných událostech a využívá archivní audia i dobovou hudbu.

Poslech budou doplňovat prvky takzvané rozšířené reality, která pracuje s digitálními objekty v reálném prostředí a využívá prostorový zvuk.

Dostaneme vás do středu dění

Návštěvníci budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě (a později také v regionálních studiích a partnerských institucí) budou mít navíc unikátní příležitost vstoupit přímo doprostřed probíhající invaze prostřednictvím virtuální reality, která bude z příběhu vycházet.

Mobilní aplikace bude dostupná ke stažení od 13. srpna. 

Aplikaci a VR instalaci vyvíjí Kreativní HUB Českého rozhlasu ve spolupráci s agenturou Brainz. VR instalace se návštěvníkům zpřístupní od 20. srpna. Inovační projekt je podpořený Evropskou vysílací unií v rámci Inovačního fondu na rozvoj audio obsahu a jeho budoucnosti.

V pondělí 20. srpna ve 21 hodin, tedy pár minut před tím, než se o 50 let dříve objevilo na ruzyňském letišti první vojenské letadlo, začne na Radiožurnálu speciální vysílání k srpnovým událostem roku 1968.

„V noci z 20. na 21. srpna 1968 otevřel Československý rozhlas jednu z nejvýraznějších kapitol své dosavadní pětadevadesátileté historie. Svobodné vysílání, které přes okupaci země armádami Varšavské smlouvy dokázal provozovat po několik srpnových dní, mělo mimořádný význam. Tehdy sehrál rozhlas nezastupitelnou roli, na kterou bychom neměli přestávat být pyšní,“ popisuje generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co všechno Český rozhlas chystá k 50. výročí srpnové okupace

Následujících třináct hodin poběží přímý přenos z největšího studia S1 na Vinohradské ulici, ve kterém se moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský spolu s reportéry Českého rozhlasu přenesou do roku 1968 a budou minutu po minutě přenášet tehdejší události.

Po skončení přenosu v úterý v 10 hodin zazní premiérově na všech stanicích Českého rozhlasu nová hra Včera, dne 20. srpna s Táňou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Miroslavem Krobotem a Davidem Novotným v titulních rolích. Autorem rozhlasové hry je Petr Kazda, režie se ujal Aleš Vrzák.

Pkračovat budeme v úterý ve 20 hodin koncertem na Václavském náměstí. Hudební dramaturg Radiožurnálu Petr Král a Petr Malásek, který připravil nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva a další, oslovili populární zpěváky, kteří na koncertu vystoupí.

Kdy, kde, kdo?

Koncert začne ve 20:00 v úterý 21. srpna na pražském Václavském náměstí.

Vystoupí  Marta Kubišová, Lucie Bílá, Marta Jandová, Tereza Černochová Jana Kirschner, Aneta Langerová, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, kapela Petra Maláska, bubeníci z kapely Tam Tam Batucada a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme